Замина големиот актер и човек Сефедин Нуредини. Роден е на 24 јануари 1953 година во Куманово, почина на 14 јануари 2017. Актерска игра дипломира 1978 година на Факултетот за драмски уметности во Скопје, и како додека студираше, продолжи да игра во тогашната Албанска драма при

Read More

Македонскиот народен театар одбележа три години од работењето во новата зграда кое почна со премиера на „Вечната куќа“ од Јордан Плевнеш во режија на Дејан Пројковски. Во тој период, театарот го посетиле над 330.000 гледачи, а реализирани 900 претстави. По тој повод беше отворена истоимена изложба на

Read More

Уште една премиера во алтернативниот театар Чекори. Премиера ќе доживее претставата „Симфонија на паѓањето“, претстава правена по делата на Данил Хармс. Во претставата играат: Виктор Петрески, Маја Ѓурчевска, Зорица Стоименовска, Петко Костовски. За техниката е задолжен Кире Наумоски. Режисер на претставата е Петко Костовски. Цената на

Read More

На 02.12.2016 во 19 часот во салон 19’19 во КИЦ, Младинската сцена на Театар „Чекори“ ќе има премиера на претставата „Поздрави некого“. Станува збор за социјално ангажирана претстава, која зборува за судбините на малолетниците од маргините. За отфрлените, заборавените, децата без детство, децата криминалци, децата

Read More

На вчерашното свечено затворање на 37-то издание на ИФФК „Браќа Манаки“, две лица кои учествуваа во перформансот за кој обвинија дека е забранет, се качија на сцената а една од нив ги соблече и ги фрли чевлите, јави телевизија Орбис. По ова, веднаш реагираше и обезбедувањето,

Read More

Фестивалот „Браќа Манаки“ ја откажа изведбата на перформансот кој беше предвиден за затворањето на фестивалската вечер во сабота, потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК режисерот Мартин Кочовски. Забраната за перформансот се случи на помалку од 24 часа од свеченото затварање, кога уметниците без образложение биле известени од организаторите дека

Read More

Денес на сцената на Македонски народен театар – Скопје започнуваат пробите за новата претстава „Силјан Штркот шанца“, работена според драматизацијата на Дејан Дуковски и во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, чија премиера се очекува во месец октомври.  „Силјан Штркот шанца“ претставува најава но и враќање на детско-младинскиот

Read More

Актерката Лилјана Лиле Георгиевска почина во Скопје на 77 годишна возраст. Таа беше дел од ансаблот на Драмскиот театар Скопје од 15 август 1966 година, се до нејзиното пензионирање на 10 декември 1996 година. Ќе остане запаметена по улогите на Ангелина во „Болен Дојчин“ од Георги

Read More

Македонскиот народен театар започна со интензивните подготвки за претставата Прекината Одисеја, во копродукција на театарот Хелена Моджејевска од Легница, Полска, во режија на Јацек Гломб. Прoектот е базиран на судбината и егзодусот на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија кои завршуваат во Полска - голем

Read More

Акрерот Емин Унџел почина синоќа. Тој ќе остане запаметен како еден од најдобрите македонски комичари, особено со ликот на Селим Селими во хумористичниот серијал Хихирику. Тој настапуваше и во турскиот театар, а играше и во повеќе комични серијали како Балкан бенд, дуо комедијата „Угоре високо,

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com