Sunday, Aug 2, 2020
HomePosts Tagged "трошоци"

Трошоците за живот и цените во малопродажбата во октомври годинава се зголемиле за 0,3 отсто во однос на претходниот месец, се вели во соопштението на Државниот завод за статистика (ДЗС). Голем пораст на цените има во категоријата прехранбени производи, односно забележано е поскапување на оризот за

Read More

Трошоците на животот и цените на мало во септември останале на исто ниво како претходниот месец, а во споредба со истиот месец од лани трошоците бележат пораст од 1,7 отсто, а цените на мало пораст од 4,1 отсто. Според податоците на Државниот завод за статистика, во

Read More

Работиме на подготовка на буџетот за 2018 година и ги прецизираме макроекономските проекции, изјави министерот за финансии, Драган Тевдовски, во интервју за телевизија „Сител“. Тој додаде дека за следната година може да се очекува повисок економски пораст од годинава. Најави дека и следната година ќе се

Read More

Трошоците на животот во март, во однос на претходниот месец, се зголемени за 0,5 отсто, а цените на мало за истиот период се зголемени за 1,4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Зголемување на цените има кај свежото и разладеното овошје за 7,3 проценти,

Read More

Студенстскиот пленум открива нови детали за тоа на што се трошат парите од буџетот на Студентскиот парламент. Според „Пленумот“ огромни суми се потрошени за телефонски сметки, забави, авионски карти и за плати на луѓе со истечен мандат, или чии функции не постојат според статутот на

Read More

Од една минимална до над пет просечни плати во земјава ќе ги чини родителите матурската прослава на нивните деца, покажуваат некои груби проценки. Со тие пари ќе ги покријат трошоците за свечена облека, славење со школските другари во ресторан, продолжување на матурската забава во дискотека,

Read More

Претпоследниот ден од годинава ни донесе почист воздух во најзагадените градови за да може на раат да ги прославиме празниците без секојдневните канцерогени честички на кои се навикнавме. Годинава која изминува беше навистина бурна за нас и нашата држава, политичките и безбедносни трубуленции кои ја

Read More

Најавата дека неколку нискобуџетни авиокомпании од Европа ќе наплаќаат околу 69 долари за билет до САД ги возбуди глоубтротерите, но полека се откриваат сите „цаки“ и колку всушност ќе чини летот. Во принцип секој нискобуџетен авиопревозник наплаќа многу за багаж, при летот не е вклучена храна и

Read More

Легендарниот астронаут Баз Олдрин објави повеќе непознати слики кои откриваат детали за Аполо мисијата со која САД за прв пат во историјата испрати и успешно слета човечки екипаж на вонпланетарно тело. Олдрин беше вториот човек кој чекореше по Месечината, веднаш зад Нил Армстронг, а сега

Read More

Добитничката на нобелова награда со силна порака. Доколку трошоците кои на светско ниво одат на финансирање на војските секоја година запрат само осум дена, ќе се заштедат доволно пари да им се обезбеди бесплатно и квалитетно образование на сите деца во светот, се вели во

Read More