Saturday, Sep 19, 2020
HomePosts Tagged "граѓани" (Page 2)

Либерално-демократската партија бара од Груевски да престане да се крие зад бескрајните реплики и контрареплики и на мирен начин да ја предаде власта која граѓаните му ја одзедоа на 11 декември, минатата година. „Раководството на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш потврди дека е антидржавно par excellence, со тоа

Read More

Африм Гаши од Движењето БЕСА во емисијата 360 степени на Алсат-М рече дека тие нема да бидат дел од документ кој што ќе биде на штета на било кои граѓани во Македонија. „Сакам да ги осигурам граѓаните Македонци и припадниците на другите заедници во земјата дека

Read More

Од почетокот на проектот „Пристап до правда во Македонија“, од јануари годинава досега во овластените здруженија за давање бесплатна правна помош се обратиле вкупно 640 граѓани. Само 32 побарале бесплатен адвокат, додека на останатите им бил потребен правен совет и/или информација. На речиси 80 отсто од

Read More

Околу 500 јавувања за пријава на штети на објектите во серијата земјотреси во скопскиот регион, што почнаа од завчера изутрината, се регистрирани досега во Центарот за управување со кризи. Пријавите во најголем дел се однесуваат на разурнати фасади, оштетени кровови, скршени прозорци, паднати плафони, оштетени возила…. Од

Read More

Во 15:10 во Скопје се почуствува нов земјотрес кој имаше речиси иста јачина, интензитет и должина како и утринскиот земјотрес во 6:57 часот што повторно ги исплаши граѓаните. Надлежните претходно информираа дека земјотресот бил со јачина од 3.9 степени според Рихтер, но бидејќи бил на длабочина

Read More

Полицијата е институција во Македонија која ужива најголема доверба, покажуваат податоците на „Аналитика тинк тенк“ од јавното истражување на тема „Ставот на граѓаните околу работата на полицијата”. Речиси 60 проценти од испитаниците имаат целосна доверба во таа институција, а една четвртина воопшто немаат доверба во полицијата.

Read More

Економските политики на Власта кои генерираат огромно задолжување ќе донесе зголемување на даноците и намалување на стандардот - оценуваат економистите за 24 Вести. Според нив новиот ребаланс на буџетот и новото задолжување може да удрат по џебот на граѓанинот. Вчера Фич го намали кредитниот рејтинг

Read More

Директорот на АД за Стопанисување со станбен и деловен простор денеска рече дека градењето на зграда во паркот во Тафталиџе на улица Букурешка нема да биде откажно - пренесе Фокус. Информираше и дека поднеле кривична пријава против непознат сторител за спречувањето на почнување на градежните

Read More

Утрово градежна механизација се упатила кон паркот во населбата Тафталиџа каде треба да никне нова зграда, но група на граѓани веднаш се организирала и ги блокирала по што се насобраа новинарски екипи и полиција. Градежните работници мораа да се повлечат со што паркот е привремено

Read More

Се организира добротворна акција за собирање на неопходни средства за помош на настраданите во вчерашното силно невреме пред Веро Центар во Скопје. Граѓаните преку социјалните мрежи упатија повици секој кој може да донира флаширана вода, конзервирана храна и бебешки пелени кои ќе им бидат доставени на

Read More