Monday, Apr 24, 2017
HomeГИГА БАЈТГејминг

Ако пред 20 години немавте оригинално “чипичано“ или како што му беше вистинското име “Tamagotchi“, сега ќе имаат можност да го купите и да се грижите за своето виртуелно милениче. Јапонската компанија Бандаи го обнови првото издание на популарната играчка во облик на јајце, со шест

Read More

Супер Марио, една од најпопуларните игри во светот на крајот на годината доби нова епизода “Super Mario Run“, која за првпат беше објавен како апликации. Но веќе од вчера можат и сите љубители на оваа игра да ја симнат на своите андроид уреди и да

Read More

Најпопуларната игра на сите времиња, PokѐmonGO стана неверојатен феномен со милиони Андроид и iOS корисници и целосно го освои светот на гејмерите. Недела, 18 септември е празник за сите Pokѐmon ентузијасти. Од 18:30 часот на градскиот плоштад Македонија, Македонски Телеком им овозможува незаборавна авантура во живона

Read More

Во германскиот град Келн денеска е отворен најголемиот саем за компјутерски игри во Европа, „Гејмском“, кој до недела се очекува да привлече над половина милион посетители. Слоган на овогодишниот „Гејмскон“ е „Јунаци на новите димензии“, а саемот во голем дел ќе биде посветен на компјутерските

Read More

Мартин Саздов, македонскиот гејмер попознат како Saksa се пласираше во најдобрите три на Интернационалниот турнир за Дота заедно со својот тим Digital Chaos. Овој грандиозен настан се одржува во Сиетл, САД а Саздов и неговата екипа ќе се борат во големото финале против минатогодишниот победник на турнирот, тимот Evil

Read More

Niantec повторно разочара голем број на фанови со тоа што им ги одзема легендарните покемони на гејмерите кои се потрудиле да ги уловат и прикажуваа видеа на YouTube за да докажуваат дека навистина успеале. Niantec се оправда дека станува збор или за измама или за хакирање

Read More

Niantec во официјалната верзија на Pokemon Go исклучи неколку клучни апликации за гејмерите како Nearby опцијата која ви прикажуваше дали во близина има „див“ покемон, а за уште повеќе да ги изнервира гејмерите ги исклучи и надворешните апликации за пронаоѓање покемони од заедницата. Pokevision е една

Read More

Pokemon Go е игра што досега ги сруши сите рекорди со огомен број на активни корисници, која за брзо време успеа да стекне мега-популарност. Сигурни сме дека сите ги „скокотка“ прашањето по колку пари заработува компанијата од „зависноста на корисниците“. Компанијата заработува по 10 милиони долари

Read More

Pokemon GO пандемијата предизвика големи скандали, сообраќаен метеж, хоспитализирани луѓе и смртни случаи, но има и многу позитивни примери кои ја прикажуваат убавата страна на играта и ангажираноста. Ник Џонсон од Бруклин е најдобриот играч на светот откако се пофали на својот Reddit профил дека

Read More

Будала работа, ја инсталирав вчера чисто да видам што е работава јер реално нетов е преплавен со информации, мемиња, туторијали, твитови и статуси по социјални мрежи. Ок, сеуште на европско тло не може да ја симнеме преку store (за android корисниците зборам) ама нели се појави

Read More