Thursday, Sep 24, 2020
HomeДЕНЕШНАРепублика

  Неверојатно, како сцена од филм, на социјалните мрежи проструи информацијата дека утринава од амбулантата на Инфективното одделение во Струмица е украден починат пациент. Во својот исказ, за овој бизарен случај, директорот на болницата Наќе Гогов, изјави дека 49-годишен пациент од градот, утрово околу 09 часот

Read More

Секоја година, во зима, во главниот град, се актуелизира проблемот со енормното загадување и загадениот воздух, кој го дишат Скопјани. Последните неколку години, во буквална смисла, Скопје беше најзагаден град во светот, односно имаше денови, кога на светската скала за мерење на загаденоста, ние бевме

Read More

Светската   пандемија  предизвикана  од  Ковид-19 вирусот, го видоизмени начинот на функционирање и донесе невиден економски пад во сите области, најголем до сега од големата светска депресија. Македонија, како земја во развој, и покрај мерките на Владата донесени за заштита на приватниот сектор и ранливите категории

Read More

На денешен ден е родена Мајка Тереза (Скопје, 26 август 1910 – Калкута, Индија, 5 септември 1997),  католичка калуѓерка, добитничка на Нобелова награда за мир и свето лице во католичкиот свет. Родена е во Скопје под името Агнеза Гонџа Бојаџиу. Израснала во добро ситуирано католичко

Read More

Во најмалото природно езеро кај нас, Дојранското, започнаа градежни работи со кои сериозно ќе се урбанизира ликот на Општина Дојран, и ќе се уреди хортикултурно  брегот на езерото. Веќе на терен, работат градежните механизации во паркот, покрај општинската зграда, кој ќе добие целосно нов лик.

Read More

По повод, милениумскиот јубилеј на македонското светилиште-манастирот„ Св. Јован Бигорски“ , ова лето се одржуваа неколку пригодни настани за одбележување на илјадагодишницата од постоењето на еден од највеликолепните македонски духовни храмови.. Деновиве, Бигорски одново беше место каде пристигнаа група планинари, кои во чест на големиот јубилеј

Read More

Повеќе портали викендов објавија  дека пет розовви фламинга го посетиле Преспанското езеро, во заштитениот природен парк „Езерани“.Розовото  фламинго или големо фламинго (науч. Phoenicopterus roseus) е најраспространет вид од семејството на фламингата. Се среќава во делови од Африка, јужна Азија (крајбрежните региони на Пакистан и Индија), и јужниот дел на Европа, вклучувајќи ги Шпанија, Албанија, Турција, Грција, Кипар, Португалија, Италија, Франција.Некои популации се преселници

Read More

Дебар беше првото жариште на корона вирусот во Македонија. Сопружници од Италија беа првите заразени пациенти. Избувнувањето на пандемијата ги стави на тежок тест медицинските власти. Тивките херои на кризата се токму лекарите, медицинските сестри, итните служби. Сите кои во време на неизвесност и немање

Read More

Во попладневните часови,денеска, јавноста на социјалните мрежи ја разбранува информацијата дека директорот на Ј.П „Улици и Патишта“, јавно претпријатие кое се наоѓа под капата на Град Скопје, Сенад (Сенко) Смаиловиќ е фатен со кокаин во Струга овој викенд и е приведен во полициска станица.Во полицискиот

Read More

Петар Васев е роден 1986 година во Скопје. Повеќе од  осум години својата кариера ја гради  во брокерската фела. Моментално е на позицијата менаџер за големи клиенти во АМ брокерско друштво за осигурување. Има дипломирано на Филозофскиот факултет во Скопје, отсек социјална работа и социјална

Read More