Sunday, Jul 23, 2017
HomeДЕНЕШНАРепублика

Минимални температури беа измерени : 12 Лазарополе, Маврово, Крушево, 13 Берово, 14 Пожаране, Ѓуриште, 16 Крива Паланка, Штип, Виница, Тополчани, 17 Охрид, Прилеп, 18 Битола, Тетово, Струмица, Претор, Куманово, Д. Капија, Скопје, 19 Гевгелија, 20 Дојран. Наврнат воден талог (во л/м2) за 24 часа, до 8

Read More

Вчеравечер, во 19.30 часот, А.Б. пријавил дека на православните гробишта во село Љуботен, од страна на непознати сторители биле оштетени повеќе надгробни плочи. По излегување на местото на настанот било констатирано дека се оштетени 27 гроба. По наредба на Јавен обвинител увид на лице место ќе се

Read More

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Попладне во планинските подрачја со услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9. Утринската температура ќе се движи

Read More

Земјотрес со магнитуда од 4 степени според европската макросеизмичка скала е регистриран од сеизмолошката станица во Охрид, се дознава од извештајот на Евро-медитеранскиот сезимолошки центар. Земјотресот во 11.12 часот се случил на длабочина од 2 километри, а епицентарот бил на 5 километри североисточно од Охрид.

Read More

Mашката одбојкарска репрезентација на Македонија, која вторпат го освои сребрениот медал во Европската лига, вчеравечер се врати дома, но за неа немаше организиран пречек, како за ракометарите, па сами минаа низ Порта Македонија, на плоштадот ја отпеаја македонската химна и потоа заиграа оро, пишува „Мета“. Како

Read More

До Центарот за управување со кризи досега има 20 пријави за штет во Охрид, предизвикани од последниот земјотрес. Како што јавува „Макфакс“, главно станува збор за напукнати ѕидови, а граѓани пријавиле и паднат бојлер. Исто така пријавен е и еден паднат оџак, кој оштетил возило

Read More

Земјотрес со магнитуда од 3,7 степени по Рихтеровата скала ноќеска во 3:54 часот повторно е регистриран во охридското епицентрално подрачје. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот бил 6 километри источно од Охрид на длабочина од 6 километри. Најсилниот земјотрес во Oхридско е почуствуван вчера претпладне во

Read More

Продолжува да се тресе тлото во Охрид. Попладнево во 13.33 часот во охрдиското епицентрално подачје е регистриран земјотрес со магнитуда од 2,6 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот е почувствуван во Охрид и околината со интензитет од III - IV степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти

Read More

По последниот мониторинг спроведен во Охрид, посебната експертска група на УНЕСКО го објави најновиот извештај за степенот на заштита на Охрид и езерото. Во истата се апострофира на недоволниот степен на заштита на Охрид и езерото, кои се прогласени за подрачја од особено значење и светско

Read More

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија упатува јавен повик до надлежниот инспекторат за труд да излезе на терен и да преземе мерки за заштита на текстилните работници и работнички од високите температури. Имајќи предвид дека изминативе денови температурите во Македонија достигнуваат и до

Read More