Денис Истомин направи вистинско изненадување на Австралија Опен, откако го победи бранителот на трофејот од минатата сезона Новак Ѓоковиќ во пет сета со 3-2 (7:6, 5:7, 2:6, 7:6, 6:4). На стартот беше убедлив во првото коло против Фернандо Вердаско, но сепак Србинот е во криза

Read More

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да се пласира на главниот турнир Австралија Опен откако во третото квалификациско коло загуби од првата носителка на квалификациите, Швајцарката Стефани Вогел. Ѓорческа која е на 206. место на ВТА листата загуби во три сета од 6-4,3-6,2-6, против швајцарската

Read More

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа дојде и до втората победа во квалификациите за австралискиот Грен слем. Во натпреварот од второто квалификациско коло, таа за само 55 минути игра на двапати со 6:1 ја совлада Унгарката Далма Галфи. Стефани Фогеле од Швајцарија ќе последната пречка која

Read More

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа ја оствари првата победа во квалификациите на Грен слемот Австралија Опен. Таа ноќеска во Мелбурн во првото коло ја победи Саша Викери од САД со 2-1 во сетови за еден час и 40 минути игра. Првиот сет Ѓорческа го доби со

Read More

На АТП турнирот во Оукленд во натпреварот помеѓу Маркос Багдатис и Адријана Манара. Маркос Багдатис го доби со 2-0 (6:4, 6:4), но моментот на една од паузите го привлече вниманието на социјалните мрежи. Кипарецот очигледно проценил дека дел од косата му смета во неговата игра, па

Read More

Ѓоковиќ во полуфиналето после голем пресврт го совлада Шпанецот Фернандо Вердаско со 2-1 во сетови 4:6, 7:6, 6:3. Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на турнирот во Доха, денес го совлада Фернандо Вердаско од Шпанија. Ѓоковиќ победи и покрај тоа што противникот во тај-брејкот

Read More

Белгиецот Давид Гофан го победи светскиот број еден Енди Мареј за да се пласира во финалето на шампионат Мубадала во Абу Даби. Мареј загуби со 7:6(4)/6:4 од Гофан, додека Шпанецот Надал во три сета го победи Милош Раонич со 6:1/3:6/6:3. Мареј ќе игра со Раонич

Read More

Поранешната светска тенисерка број 1 и шампионка од Ролан Гарос, Србинката Ана Ивановиќ објави дека се повлекува од тенисот на само 29 години. „Можам да играм само доколку тоа ги исполнува моите високи стандарди. Веќе не можам да го правам тоа, така што е време да

Read More

Познатата тенисерка Петра Квитова е нападната со нож во својот дом во чешкиот град Простјејов. „Тоа беше типичен криминален акт“, изјави портпаролката на тенисерката. Како што пишуваат чешките медиуми, тенисерката која два пати го освои Вимблдон, била нападната во својот дом и заработила повреда на

Read More

Во новата сезона со нов тренер - Рафаел Надал сега ќе работи со Карлос Моја, иако во стручниот штаб остануваат чичкому Тони и Франсис Роиг пренесува Шпански "Спорт". Рафа одлучи да му биде тренер прославениот Шпански и поранешен тенисер кој своевремено беше рекет број еден во

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com