Tuesday, Sep 26, 2017
HomePosts Tagged "Зоран Заев"

Скопскиот Кривичен суд за оваа недела на распоредот има набиена агенда на рочишта за случаите „Тврдина 2“, „Поткуп“, „Шамари“ и „Транспортер“, кои предизвикуваат голем интерес во јавноста, а од кои три се по обвиненија поднесени од Специјалното јавно обвинителство, пишува Мета. На обвинителната клупа треба да

Read More

Зоран Заев е донесен на власт да го реши спорот со името онака како што сака Грција, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во интервјуто за телевизија „Сител“. Тој рече дека се чека да завршат локалните избори за да започнат конкретни преговори. – Главната цел зошто се

Read More

Во моментов градиме пријателски односи со Грција и ја зајакнуваме довербата помеѓу двете страни за да бидеме пријателски настроени за моментот кога ќе треба да се решава сериозниот проблем за името, одговори на новинарско прашање премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, на која ги сподели

Read More

Премиерот Зоран Заев на средбата со Обединетата македонска дијаспора (ОМД) рекол дека во 2019 година ќе биде спроведен попис на населението во Македонија, тврди ОМД во соопштението за средбата што се одржа оваа недела во Њујорк, каде премиерот со владина делегација присуствува на 72. Генерално

Read More

Очекуваме на есен да се тргне условеноста на препораката за членство на Македонија во ЕУ, а следен чекор да биде и датум за почеток на преговори. Реформите што ги спроведуваме, начините на кои ги продлабочуваме добрососедските односи и градиме нови цврсти пријателства со светот, придонесуваат

Read More

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска ќе се обрати пред Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк и ќе се сретне со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Делегацијата предводена од премиерот Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, учествува на

Read More

Премиерот Зоран Заев се сретна во Њујорк со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. „Продолжете да работите демократски на започнатите реформи. Тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на вашата држава и за целиот регион“ му порачал еврокомесарот Хан на Заев. Тој ги оценил иницијативите

Read More

Премиерот на Македонија, Зоран Заев, остварил средба со Ерна Солберг, премиерка на Кралството Норвешка. На средбата се поздравени реформските чекори на новата Влада. „Норвешка ја поддржува Македонија во интеграциите“, му соопштила премиерката Солберг на Заев, која во демократските чекори на Владата и регионалната соработка гледа перспективи

Read More

Премиерот Зоран Заев, во рамките на активностите за време на Генералното собрание на ОН, денеска ќе учествува на Глобалниот бизнис-форум на „Блумберг“, на кој ќе учествуваат шефови на држави и на влади, како и претставници на најголемите светски компании, информираат од владината прес-служба. Во текот на

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска во седиштето на Обединетите нации во Њујорк се сретнал и се ракувал со американскиот претседател Доналд Трамп. Заев на својата фејсбук-страница тој сподели фотографија од ракувањето со претседателот на САД, Трамп, и напиша дека тој дал поддршка за иницијативата на Трамп преку

Read More