Wednesday, Jun 19, 2024

Теоретичарите на заговори пуштија ново видео на YouTube на кое наводно во 60-тите години агенти на тогашната тајна советска служба КГБ откопуваат тело на вонземјани старо 13.000 години во катакомба во Египет. Според наводите Советите биле заинтересирани за вонземска технологија која ќе им помогне да

Read More

Низ социјалните мрежи викендов се прошири спектакуларно видео снимено на аеродромот во американскиот град Мајами. За појавата што се гледа на видеото веднаш почнаа шпекулации дека се работи за „неидентидикуван летечки објект“ (НЛО). Видеото предизвика голема дебата на социјалните мрежи околу постоењето живот на други

Read More

Рокфелер е едно од најзлоупотребуваните имиња во голем број на теории на заговор и многумина сметаат дека ова семејство е продолжена лоза на Ротшилди од Германија со кои заедно сакаат да воспостават нов светски поредок, да ги заменат демкратските влади и да воспостават систем кој

Read More

Легендата за Бигфут е многу проширена во Северна Америка и доста често се појавуваат сомнителни снимки на кои се тврди дека сосема „случајно“ е забележано ова големо чудовиште. Најновата доаѓа од планинскиот предел на Ајдахо каде се забележува како „Бигфут“ трча да се засолни во густата

Read More

Пешачењето може да ве поттикне да размислувате креативно, сугерира истражувањето спроведено од страна на американскиот универзитет Санта Клара. Десетици студенти биле дел од тестирањето во две фази, додека седеле и додека оделе на подвижна лента. Резултатите покажале дека одењето било поврзано со поголема снаодливост во ситуациите

Read More

Прекрасно видео кое во смешна и научна форма ни преставува како универзумот би гледал на нас. Преставено како порака од „Меѓуѕвезденениот совет за безбедност“ во која укажуваат како останатите „видови“ низ галаксиите да се заштитат од луѓето. Според некои истражувања се тврди дека навистина сеуште

Read More

Светската здравствена организација предупредува: наргилето е многу поопасно од цигарите! На што се должи овој факт? Истражувањата покажале дека еден пушач во просек вдишува 12 пати, додека пак, во едночасовно пушење наргиле се вдишува 200 пати. „Чадот од тутунот содржи голем број канцерогени супстанци кои ги оштетуваат

Read More

Научниците се уште ги мачи мистеријата за Англискиот воен брод Лондон кој натоварен со топови и барут пловел по Темза во 1665 година за да се бори во Англискиот канал против Холанѓаните. Но, бродот никогаш не дошол до целта, а 300 војници засекогаш исчезнаа во

Read More

Неколку астрофизичари од различни универзитети ја развиваат теоријата и дебатата дека светот во кој живееме всушност е една голема компјутерска симулација и дека сме дел од програмиран свет управуван од напредни суштества или роботи со вештачка интелегенција. Научниците во своите теории ги користат можните докази кои

Read More

НАСА повторно мораше да одговори на официјалните барања од Уфолозите за објаснување на чудните форми кои се појавија на најновите слики од карпести предели на Црвена планета. Ако го оставите мозокот препуштите на имагинацијата ќе погледнете можеби и чудовишта кои се кријат на влезовите на

Read More