Monday, Nov 23, 2020
HomePosts Tagged "протести"

Иако се најавуваат подобри денови за ФЕНИ и започнување на производството се очекува секој момент, со што на фабриката, а пред се на вработените конечно им се насмевнува посветла иднина, според нашите извори и актуелните состојби на терен, има и такви кои очајно се обидуваат

Read More

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, сепак ќе се одржи викендов на 22 и 23 декември во Валандово, соопштија од партијата. „Извршниот комитет дискутираше и во врска со јавно објавената иницијатива од страна на повеќемина актуелни и поранешни функционери. Иницијативата објавена во медиуми не доби поддршка од Извршниот

Read More

На протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда денеска пред граѓаните се обрати Мане Јаковлевски. Тој кажа дека наместо светла иднина државата е обвиена од темнина. Наместо мир и безбедност, бројот на убиства е зголемен, а и животните се вознемирија, почнаа да напаѓаат луѓе, порача

Read More

Учениците преку социјалните мрежи организираат собир пред министерството за образование и наука во знак на протест против екстерното тестирање, кое треба да се одржи следниот месец, јавува „ТВ24“. Новото парламентарно мнозинство досега во неколку наврати напомена дека веднаш по формирањето на новата влада ќе ги

Read More

Хрватското општество поделено околу абортусот. Протести и контрапротести низ земјата. Маршот против абортусот беше организиран од групи на конзервативци. Според официјалните податоци од полицијата, во Загреб на „Маршот за живот” имало 15.000 луѓе, а во Сплит 5.000. Според организаторите целта е да се привлече вниманието

Read More

Апелите за смирување на состојбите кои дојдоа и од меѓународната заедница и од политичките партии не допреа до демонстрантите од иницијативата „За заедничка Македонија“. На вечерашниот 71 протест, во првите редови на маршот можеше да се забележи голем транспарент на кој беа нацртани бесилки покарј

Read More

На Еди Рама му се заканува реализација на „македонско сценарио“, односно вршење голем притисок од здружената албанска опозиција донесе преку одржување на масовни антивладини протести во Тирана на 13 мај, да го принудат да си поднесе оставка од премиерската функција. Главните барања на албанската опозиција ќе

Read More

Директорот на МОБ, Игор Дурловски, се повлече од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, но вели дека ќе ја дава својата поддршка согласно своите убедувања. „Шеесет дена мирни, достоинствени протести со дел од моите сонародници и многу сум горд поради тоа. Верував дека со моето делување

Read More

Опозицијата во Албанија почнува со блокади на патиштата еден час дневно, со што влегува во нова фаза на протестите против Еди Рама. Тој одби да ги прифати условите на лидерот на албанската опозициска демократска партија, Љуљзим Баша за слободни и фер избори. Еди Рама ги

Read More

Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави дека граѓаните на Србија можат да протестираат додека сакаат и сè додека не ги загрозуваат правата на другите граѓани. Во спротивно, доколку дојде до насилство, државата ќе интервенира. Вучиќ по денешната посетата на дежурните сили во системот на противвоздушна одбрана во

Read More