Малите деца треба да излегуваат надвор и во зима. Но, не и во длабоки минусни температури. Педијатрите препорачуваат, секогаш кога временските услови се доволно стабилни - излезете со детето на прошетка. Не е препорачливо да го шетате детето на температура пониска од пет целзиусови степени.

Read More

Милијардерот Бил Гејтс се надева дека светот следната година нема да го погоди посериозна епидемија на грип, имајќи го во предвид фактот дека човештвото, поради недоволно развиен систем на одбрана, се наоѓа во ранлива состојба. Во едно интервју Бил Гејтс изјави дека светот моментално е

Read More

Новите студии покажаа дека миризливите свеќи и освежувачите на воздухот можат да претставуваат сериозен ризик за здравјето на луѓето. Ова не се однесува само на миризливите свеќи на кои им се додаваат ароматични масла, туки и на различни освежувачи (особено, оние кои се вклучувата во

Read More

Доколку ве боли главата, се чуствувате изморено и малаксано, излупете една банана, исечете ја на тенки парчиња, ставете ја на парче интегрален леб и полека изедете ја, пиејќи истовремено шолја чај од камилица. Бананата е богата со калиум кој ја стимулира циркулацијата на крвта

Read More

Внесувањето на повеќе од четири порции преработено месо неделно може да преставува ризик по луѓето со асма и други хронични проблеми со дишењето, донесен е заклучок после извршено истражување на илјада луѓе во Франција. Експертите кои го воделе ова истражување веруваат дека конзерванс нитрит, кој

Read More

Речиси дветрететини од жителите во Грција секојдневно вдишуваат дим од цигара запалена од некој друг, што Грција ја прави земја во Европската Унија која најлошо ги штити граѓаните од пасивното пушење. После неа на оваа листа се Хрватска и Бугарија. Според податоците од заводот за

Read More

Во ладните зимски денови најдобро е да пиете чај од разни билки за да останете здрави и за да не бидете подложни на настинка и грип. Но, ние ви пронајдовме нешто со кое ќе можете да го засладите тој чај, а што ќе ве закрепне

Read More

Тестирањето на новата вакцина против вирусот ХИВ, за која научниците веруваат дека, доколку се покаже како успешна, би можела да биде „последната шајка во ковчегот“ за тоа малигно заболување, ќе започне оваа седмица во Јужноафриканската Република. Директорот на американскиот владин институт за алергија и инфективни

Read More

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун има тим од 130 доктори кои постојано се грижат за неговиот крвен притисок и дијабетис, предизвикани од лошите навики во исхраната. Ким Џонг Ун е познат по тоа што сака да ужива во обилни оброци, обожава добро вино и француско

Read More

Новите сознанија на американските научници сугерираат дека во устата и во системот за варење на лицата кои страда од мигрена, е забележливо нагласено присуство на некои видови бактерии. Истражувачи од Универзитетот во Калифорнија објаснуваат дека се работи за бактерии чие делување го редуцира присуството на нитратите.

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com