HomeАНТИСТРЕСПатување

Пештерата Син Донг во Виетнам е несомнено една од најспектакуларните во светот. Прв пат таа беше откриена од страна на локалните фармери во 1991 година, 18 години пред научниците да беа во можност да го пронајдат својт пат до пештерата и да видат што таму

Read More

Додека тешката економска состојба и стравот од терористички напади ги одвлекува туристите од ривалските медитерански дестинации, бројот на оние кои ја посетле Шпанија е поголем за 10 отсто во однос на претходната година и достигнал рекордни 75 милиони! Бројот на туристи кои ја посетиле Шпанија

Read More

Унгарската престолнина е една од најчестите дестинации на младите луѓе за новогодишите празници. Градот нуди многу забава и изобилство од кафулиња, ресторани и клубови кои гарантираат одлична журка. Но една од најнепријатните глетки наутро за илјадници туристи е ѓубрето расфрлано низ целиот град. Очигледно комуналните

Read More

Португалија се појавува на повеќето листи ширум светот, како најдобра дестинација за 2017 година и тоа поради неколку причини. Топлото време, убавите плажи, градови со историја и пристапните цени го ја прават избор број еден. Делови од Лисабон, главен град на Португалија, постојат од 9.

Read More

Американското списание за туризам „Travel and Leisure“ (T+L) ја прогласи Хрватска за светска дестинација на годината, откако земјата доби најголем број гласови од читателите, кои гласаа онлајн. Хрватска освоила 28 проценти од гласовите, а на второ место со 24 отсто од гласовите е Португалија. Но,

Read More

Жителите на српското село Хаджинци во реонот Медвеџе го преименуваа селото во Путоново во чест на рускиот претседател - пренесуваат руските медиуми. Жителите ја донеле одлуката бидејќи името Хаджинци потекнувало од турките власти, а тоа нив не им се допаѓало. Тие ја изгласале промената на

Read More

Иран е земја која никого не остава рамнодушен, едни се воодушевени други ја мразат. Во вторава група главно спаѓаат луѓе кои никогаш не биле во Иран и за државата судат врз основа на пишувањето во медиумите. Смислата на патувањата е и со свои очи да

Read More

Уште некој го носи библиското име. Селото Македонија коа се наоѓа на колумбискиот Амазон брои 800 жители. Скромните луѓе кои живеат од риболов, лов и знаетчиство, никогаш не виделе автомобил. Се започнало од едно семејство од племето племето Тичуна во 19 век, кое под влијание

Read More

Охрид на петто место од 10 за најдобар град за патување во светот за 2017 година, прогласен од најсилниот бренд во туризмот со масивна публика низ целиот свет – Lonely Planet. Како што соопштија од Агенција за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија, Охрид

Read More

Доколку во Азија направите некоја глупост, која не е дозволена со закон, би можеле на неколку месеци да завршите во затвор или пак да ве казнат со тепање. Затоа внимавајте и учете на туѓите грешки. Доколку некој е хомосекусално ориентиран, не се препорачува посета на Малезија.

Read More
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com