Thursday, Apr 26, 2018
HomeДЕНЕШНАЕкономијаЛидл влегува во Србија

Лидл влегува во Србија

Лидл влегува во Србија. Германскиот глобален синџир на супермаркети ќе отвори прва продавница во Србија во 2016 година, изјави првиот човек на Лидл, Свен Сејдел.

Тој во интервју за Ханделсблат рече дека Лидл во Србија ќе почне да работи следната година, а дека голем чекор во најновото ширење е планираниот влез на пазарот на САД во 2018 година. Истовремено со влезот во САД, Лидл планира ширење во Литванија.