Friday, Jul 10, 2020
HomePosts Tagged "изјава"

Стигна реакција од СДСМ на изјавата на Антонио Милошоски. Оттаму го повикуваат ВМРО-ДПМНЕ да престане со политиканство, и како што велат, со лицемерно лицитирање со датуми за локални избори како да се на лото емисија додека ги оставаат граѓаните на цедило без градоначалници. Од СДСМ

Read More

СДСН упати осудува кон провокативната реторика во изјавата на градоначалникот на општина Дебар Ружди Лата, која не е во духот на заедништвото, интеграцијата и меѓусебното почитување на граѓаните. - Избраните  и именуваните функционери мора да бидат свесни за одговорноста што ја имаат пред Уставот, законите и

Read More

Градоначалникот на Дебар Ружди Лата за ТВ АРТ даде контроверзна изјава дека Албанците од Македонија својата иднина ја гледаат во заеднички пат со Тирана. - Единствена надеж за иднината на Дебар е патот на Арбер, ама не заборавајте кога ќе се изгади патот на Арбер, ние

Read More

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун изјави дека се разочарал од многу светски лидери кои повеќе се посветени да останат на власт отколку да го подобрат животот на другите. Тој додаде дека не разбира зошто Сирија е „заложник на судбината на еден човек, нејзиниот претседател Башар

Read More

Грчката јавност е зачудена по изјавата на Коѕијас, министерот за надворешни работи, против санкции или вето за Македонија. Коѕијас смета дека во Македонија има недостиг на демократски капацитет и токму затоа се шират внатрешните проблеми, а власта нема слух за правење компромис. Оправдувањето против ветото

Read More

Германското МНР во денешната изјава оценува дека во нашата држава не постојат услови за избори според европски тек. Министерството за надворешни работи на Германија ја повика владејачката ВМРО - ДПМНЕ на одговорност, јавува Дојче веле. „Сојузната Влада ја дели оценката на Европската Комисија во врска со

Read More

Наближува 1ви Јануари, стартот на електронската наплата во јавниот превоз во Скопје, а сеуште на површината има многу нејаснотии за граѓаните кои користат јавен превоз. На безмалку 20 дена пред почетокот на новиот проект, скопјани сеуште не знаат кога и каде ќе може да набават

Read More

Европската Унија му дава целосна поддршка на олеснувачот на преговорите Питер Ванхауте во обидите да се спроведе договореното од Пржино, вака звучи реакцијата од Европската Делегација, по обвинувањата кои премиерот Груевски ги упати кон посредникот. Груевски посочи дека Ванхојте е само извршитен на одредена агенда

Read More

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева бара избраните седум обвинители да не дадат свечена изјава по повод нивниот избор и да почекаат Советот да постапи законски и да и го одобри целиот тим кој таа го побара. - Се заблагодарувам на Советот на јавните обвинители на Република

Read More