Wednesday, Jul 8, 2020
HomePosts Tagged "соопштение"

Социјалистичката партија на Македонија денеска го одржа осмиот Конгрес. На Конгресот се избрани нови органи, а за претседател повторно е избран Љубисав Иванов Ѕинго. Од партијата соопштија дека на Конгресот бил поднесен извештај за работата на партијата во изминатиот четири годишен период, направени се мали измени

Read More

Владата на Турција соопшти дека воведувањето на вонредна состојба не е никаква пречка за престојување и одмор на туристите во оваа земја. Како што стои во соопштението на Министерството за култура и туризам, туристите кои планираат престој во таа земја немаат никакви безбедносни пречки за

Read More

-„На вчерашниот масовен протест десетици илјади граѓани упатија силна порака до криминалната власт на Никола Груевски дека трпението е при крај. Револтот кај граѓаните секојдневно се интензивира. После дебаклот на ВМРО-ДПМНЕ на собирот што го организирше ГДОМ, вечерта, на масовниот граѓански протест Никола Груевски виде што значи

Read More

Соопштение од Шарената револуција: Граѓанки и граѓани, Уставен суд се уште не постапува по нашето барање за заштита на правдата. Прашуваме, планира ли овој суд, оформен во име на граѓаните и платен со пари на граѓаните да се произнесе за Специјалното јавно обвинителство? Или планира да го укине? Додека

Read More

По вчерашните информации дека телевизија Телма прогласила 12 новинари за технолошки вишок и притоа излезе со свој став дека укинувањето на работните места се прави заради лошата економска состојба, денеска со соопштение излезе и Здружението на новинари на Македонија во кое се изразува голема загриженост

Read More

Откако се прошири информацијата дека ТВ Телма отпуштила 12 вработени од информативната, културната и забавната редакција и со одлука на раководството биле прогласени за технолошки вишок, во медиумските извештаи беше наведено дека новинарите не добиле образложение зошто е донесена таквата одлука, но во писменото известување

Read More

Европската комисија засега крева раце од организирање нови лидерски средби и очекува нејзините лидери да најдат пат за излез од кризата. Во спротивно, ЕУ може да воведе санкции против македонските политичари. Комисијата, се разбира, останува на располагање доколку Македонија од неа побара помош. Во соопштението на

Read More

Министерството за надворешни работи во Русија изрази загриженост за како што наведуваат ескалирањето на состојбите во нашата Република и апелира до сите страни за политички дијалог и смирување на тензиите. Во соопштението се вели дека со загриженост се примени соопштенијата за ескалирање на политичката спротивставеност во

Read More

Поранешниот лидер на СДСМ, Бранко Црвенковски денеска преку соопштение побара од претседателот Иванов под итно да ја измени одлуката и неговото име да биде избришано од листата на помилувани. Црвекновски во своето соопштение додаде: -„Ниту има било каква основа против мене да се води било каква постапка, ниту

Read More

Спортскиот Центар Борис Трајковски нема да добие друго име и назив. Не се работи за никакво преименување, ниту пак привремено прифаќање на некаков друг назив. На 15 февруари овој месец компанијата Оне.Вип ДОО Скопје и Спортскиот Центар „Борис Трајковски“ потпишаа договор за деловна соработка. Во

Read More