Tuesday, May 19, 2020
HomePosts Tagged "Економија"

Создадени се услови групата МК 2025 конкретно да се се вклучи во економскиот развој на Македонија, било констатирано на средбата во Њујорк меѓу премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и министерот задолжен за дијаспра, Едмонд Адеми со претседателот на групата МК 2025,

Read More

Стопанска комора на Македонија и официјално го предложи бизнисменот Кочо Анѓушев за кандидат за заменик-претседател на владата задолжен за економски прашања, информираат од таму. Во соопштението на Комората се вели дека Анѓушев е успешен македонски бизнисмен и претприемач, потпретседател на Стопанската комора на Македонија, претседател на Македонската енергетска

Read More

Бизнис заедницата бара новата Влада да ја подобри деловната клима, но и носење на нови, подобри закони кои ќе помогнат бизнисот полесно да се одвива. Од Стопанската комора на Македонија очекуваат да имаат добра соработка со владата која во наредниот период треба да се формира. „Веруваме

Read More

Платформата „Македонија 2025“ се надева дека со постигнувањето на последното политичко решение ќе дојде до конечно решавање на долгата политичка криза во Македонија. Оттаму повикуваат на создавање добар економски амбиент за да продолжат инвестициите. „Ги повикуваме сите релевантни партии, групи и организации што беа опфатени од

Read More

Избраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, планира либерални економски реформи, но без да посегне сериозно по раскошниот социјален систем. Со победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција, преспективата на земјата да ја напушти Европската унија, како што предлагаше неговата соперничка на изборите, Марин Лепен,

Read More

СДСМ денеска преку соопштение оцени дека економската ситуација во која се наоѓа Македонија е лоша и дека тоа го потврдил и гувернерот на Народната банка Димитар Богов, кој признал дека економијата не може да се развива поради политичката ситуација. – Светска банка во последниот извештај алармираше

Read More

Шеесет и девет отсто од граѓаните во Македонија не може да си дозволат да одат барем еднаш годишно на одмор или на некакво патување, а за 68 отсто од граѓаните прескап луксуз е одењето во кино или во театар, покажа анализата од Институтот за економски

Read More

Изгледа смената на уредништвото веднаш стана видлива. До вчера Канал 5 ги потврдуваше економските ставови на досегашната владејачка гарнитура, а нивните прилози беа во насока на добрата економска состојба и добрите економски политики. Сега, на интервју со Зоран Заев, новата уредничка рече дека македонската економија

Read More

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Жан-Клод Јункер и Доналд Туск, пристигнаа во кинескиот главен град Пекинг, за да учествуваат на дводневниот Самит ЕУ-Кина, што започнува денеска и на кој се очекува акцент да биде ставен на економските прашања. Како што јави ДПА,

Read More

Експертите за економија и за борба против корупција со кои разговараше Телма со став дека надлежните институции мора да бидат моќен филтер кој нема да дозволи во Македонија да влезат „загадувачи“ на домашната економија. Економскиот аналитичар Павле Гацов вели дека доколку Комисијата за хартии од

Read More