Wednesday, Apr 21, 2021
Home2015October

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер и Шпанецот Рафаел Надал ќе се сретнат после цели 18 месеци, во големото финале на турнирот во Базел. Надал во првото полуфинале обезбеди триумф против французинот Ричард Гаскет со 6:4, 7:6 и така успеа да стигне до 14 победа во исто толку

Read More

Електронските картички сепак нема да го поскапат билетот за автобусите на ЈСП. Старата цена и понатаму останува за месечните билети. Во ова уверува новиот директор на јавното сообраќајно претпријатие, Игор Јанушев. По жестоките реакции во јавноста проследени од најавата дека со воведувањето на електронската картичка „Моја

Read More

Февруари 2016-та е месецот до кој се очекува да биде решен статусот на околу 140 професионални војници кои по завршувањето на работниот ангажман во АРМ не беа вработени. Решението за нивниот статус, во форма на Предлог азкон за измена на Законот за служба во Армијата на

Read More

Резултати од работата на хидроелектраната „Шпилје“ кај Дебар, во периодот јануари-септември годинава, се произведените 247 милиони киловат –часови електрична енергија, што претставува остварување на над 82 отсто од годишниот план за работа. -Во споредба со производството лани истиот период постои зголемување за 107 милиони киловат часови.

Read More

Министерот за економија, Бекин Незири, денеска објави дека состојбата во економијата ќе зависи од исходот на политичката криза и дека партиите кои се учесници во преговорите ќе мора да најдат решение. Оптимистички гледа дека решение ќе се постигне, во спротивно, земјата ќе се соочи со

Read More

Винаријата Камник e прва во Македонија која се вклучи во сервисот на Google Street View - Business View. За целосен приказ на понудата во Камник се снимаше панорама од 360 степени за виртуелна прошетка на секој посетител на Google Business View, со што го постави

Read More

Претседателската администрација соопшти дека е нападнат сајтот на бугарскиот претседател, при што на секое негово отворање се појавува натписот „This webpage is not available“. Констатирано е дека се оствариле од 30 до 50 милиони еднократни посети на сервери од Тајланд, веб-страната е нападната но не

Read More

Вчеравечер во ноќниот клуб „Колектив“ во главниот град на Романија избувнал пожар, предизвикан од пиротехнички средства во кој загинаа 27 лица а уште 180 се повредени. Пожарот најпрво зафатил еден столб, а потоа и таванот на објектот. По избувнувањето, настанала мешаница и стампедо на присутните 400

Read More

Извештајот за напредокот на Република Македонија, , се очекува „на мегдан“ во четврток   Иако без потврда, портпаролот на Еврокомисијата Маргаритис Схаинас, денеска не ги демантираше овие информации. За нашата држава, тоа значи дека до четврток на пладне кога се очекува Хан да ги објави извештаите пред

Read More

Полицијата на Република Српска спречи терористички напад во градот Бијељина во северозападниот дел на Босна и Херцеговина, објави денеска електронското издание на белградскиот весник „Блиц“. Според истиот извор, полицијата во хотелот „Далас“ во Бијељина пронашла поголемо количество на запалива течност и експлозивни и пиротехнички материјали,

Read More