Tuesday, Sep 26, 2017
HomePosts Tagged "Собрание"

Игор Југ, еден од учесниците во насилствата во Собранието од 27 април, оваа година, утрово е уапсен во неговиот стан во Куманово, потврдуваат за „Мета“ извори од истрагата. Од МВР засега нема официјална потврда за апсењето. Инаку, против Југ беше отворена истрага веднаш по насилствата, односно му

Read More

Панче Ангелов кој на крвавиот четврток на 27 април во Собранието ја нападна Радмила Шекеринска вчера седна на обвинителната клупа. Неговиот адвокат, кој му е доделен по службена должност, рече дека обвинетиот го гледа првпат во судницата бидејќи немал ниту мобилен ниту фиксен телефон за

Read More

Собранието денеска ќе ја продолжи 15. седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазициите. Предлог-законот е со европско знаменце, односно треба да биде донесен по скратена постапка. Расправата по оваа точка на претходните продолженија на седницата се одвиваше во тензична атмосфера, бидејќи

Read More

Собранието на Република Македонија денеска го донесе законот со кој се укинува плаќањето на радиодифузната такса. Измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги беа донесени по скратена постапка. Со законот се предвидува приходот, што досега го добиваше МРТ преку собирање на оваа давачка, да се

Read More

Група стечајни работници кои од галеријата ја следеа денешната собраниска седница конечно дочекаа донесување на Закон за стечајни работници, пишива МКД. Собранието денеска со 82 гласа „за“ го усвои законот со кој материјално се обезбедуваат невработените лица кои поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на

Read More

Собранието вчера со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан го изгласа предлог-законот за зголемување на минималната плата, со кој официјално треба да почне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари. За збор беа пријавени повеќе од триесетина пратеници, а расправата помина

Read More

Собранието денеска во 11 часот ќе ја продолжи 12. седница, на која како точки на дневен ред се законот за минимална плата, законот за стечајците и укинување на радиодифузната такса. Освен тоа, на дневен ред ќе се најде и предлог за утврдување на бројот на потпретседатели

Read More

Собранието на Република Македонија денеска го констатираше престанувањето на мандатот на Комисијата за верификација на факти, односно таканаречената Комисија за лустрација. Претседателот на Собранието Талат Џафери појасни дека Комисијата за верификација на фактите врз основа на член 5 став 3 од закон за престанување на важење

Read More

На својата 15. седница, Собранието на Република Македонија денеска ќе има полни раце работа, со неколку важни точки. Предвидено е најпрвин да се дискутира за предлог-законот за употреба на јазиците, а потоа за минималната плата и за стечајците, сите во прво читање. На дневниот ред се

Read More

Собраниското мнозинство на денешната пленарна седница го отфрли предлогот на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за донесување закон за зголемување на пензиите за 5 отсто од 1 јануари следната година, јавива „Мета“. По ова, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, во знак на револт, ја напуштија салата. Илија Димовски, координатор на една

Read More