Thursday, Jul 9, 2020
HomePosts Tagged "надал"

После американските тенисерки сестрите Серена и Венус Вилијамс, како и гимнастичарката од САД, Симон Бајлс, се појавија и нови имиња во допинг аферата. Руски хакери кои влегле во базата на Светската допинг агенција (WADA) објавиле дека недозволени средства користиле и човекот кој четири пати беше

Read More

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал сепак одлучи да биде дел од претсдоечките Олимписки игри во Рио. Шпанскиот тенисер ги отстрани сите дилеми и го потврди своето учество на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Неговиот настап беше неизвесен од причина што сè уште чувствува последици од повредата

Read More

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се повреде од Ролан Гарос поради повреда на зглобот на раката. Надал денес повика вонредна конференција за медиумите на која го потврди повлекувањето поради повреда која го мачи веќе подолг временски период. „Веќе неколку недели имам проблем со зглобот на раката

Read More

Рафаел Надал по кој знае кој пат докажа зошто е “крал“ на земјените терени. Триумфално го заврши финалето во Монте Карло со 6 :0 во решавачкиот сет против Гаел Монфис, откако во претходните два беше 7:5, по еднаш за шпанецот и за французинот. Надал во

Read More

Рафаел Надал повторно потврди дека Ѓоковиќ игра на неверојатно ниво. „Мислам дека Ѓоковиќ игра на неверојатно ниво и моментално е многу тешко да го победите. Сепак јас не треба да размислувам за него, туку само за себе и околу тоа што треба да направам за

Read More

Поранешниот најдобар британски тенисер Тим Хенман изјави дека Новак Џоковиќ е незапирлив во овие моменти, но и дека постојат тенисери кои би можеле да му парираат. Џоковиќ во неделата го освои Австралијан Опен, односно својот 11 Грен слем, а со таа титула уште еднаш ја

Read More

Крис Еверт, поранешна прва тенисерка на светот и освојувач на 18 Грен слема, смета дека Надал неможе да го загрози Ѓоковиќ на ниту една подлога. Ѓоковиќ со триумфот во финалето во турнирот во Доха, за прв пат успеа да дојде до предност кога се меѓусебните

Read More

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал истакна дека Новак Ѓоковиќ игра совршен тенис, каков што порано ниту еден тенисер не играл. Ѓоковиќ во саботата, во финалето на турнирот во Доха, практично го декласираше Надал победувајќи го со убедливи 6:1, 6:2, и така продолжи таму каде што застана

Read More

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал даде интересно интервју пред почетокот на новата сезона во кое истакна дека Новак Ѓоковиќ и понатаму ќе претставува голем проблем за сите тенисери. Надал и Ѓоковиќ сезоната ќе ја започнат на исти турнир, во Доха, а во интервјуто кое го даде

Read More

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал истакна дека е почестен што е дел од ривалството со играчи како што се Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер. Српскиот, Шпанскиот и Швајцарскиот тенисер според многумина, ја сочинуваат заедно најдобрата генерација во историјата на овој спорт. Ѓоковиќ на завршниот турнир во

Read More