Wednesday, Nov 29, 2023
HomePosts Tagged "пожар"

– Во моментов се вршат последни расчистувања и ја прибираме опремата, па и последните од 12-те возила со кои се интервенираше наскоро ќе заминат – вели Томески. Тој посочи дека проблем имало при пристигањето до зградата, бидејќи пристапот на пожарникарските камиони бил оневозможен поради паркирани возила,

Read More

Снабдувачот со струја „ЕВН Македонија“ доби кривична пријава за предизвикување пожар во куќа, кој настанал поради краток спој на каблите на бандера во сопственост на компанијата. Како што извести Министерството за внатрешни работи, Надворешната канцеларија за криминалистички работи (НККР) Крушево поднела кривична пријава против „ЕВН

Read More

Пожарот избувнал во 9 часот, при што зафатил кат и кров од куќата на ексминистерот Владо Мисајловски. Во пожарот немало повредени. Утрово во околу 9 часот избувнал пожар во пекарата "Кендо" во населба Ѓорче Петров. Пожарот го зафатил и кровот на семејната куќа на ексминистерот

Read More

Три приколки се опожарени вчера во близина на рекреативниот центар Езеро Треска, соопшти МВР. Две од приколките се сопственост на А.Г. (61), додека за третата повеќе години не може да се утврди сопственикот. Пожарот избувнал околу 21:25 часот и за 15 минути бил целосно изгаснат од

Read More

Локализиран е пожарот во Националниот парк „Пелистер“, во месноста Извори, над селото Маловишта, соопштија од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пожарот, кој избил вчера, зафатил сува трева и нискостеблести растенија, а во негово гаснење интервенирале вработени од Националниот парк „Пелистер“, пожарникари од Битола, лица од

Read More

Пожарот над Македонска Каменица кој започна од месноста Валичарско маало е ставен под контрола, но се уште активен. Според информацијата од ЦУК Делчево, првичната проценка е дека со пожарот е зафатена површина од околу 70 хектари висока борова шума. - Во гаснењето на пожарот од

Read More

Секторот за внатрешни работи Битола – Полициска станица од општа надлежност Македонски Брод поднесе кривична пријава против С.И. (48) и Ј.И.(49), двајцата од Македонски Брод, поради постоење основи на сомнение дека пријавените сториле кривични дела предизвикување општа опасност, предвидено и казниво по член 288, став

Read More

Високите температури и сувиот воздух предизвикаа нови пожари на југот на Европа, а најмногу во Грција, Португалија и на Корзика. Пожарот што изби во село кај Атина, уништи неколку куќи и го примора локалното население да ги напуштат домовите. На францускиот остров Корзика поради пожари евакуирани се

Read More

Пламени јазици го опколија селото Кондово во близина на Скопје, а постои закана ако не дојде до поголема интервенција дека пожарот може да ги зафати и првите куќи. Албанското население во Кондово бара да се прогласи вонредна состојба и да се преземат итни сите расположливи мерки. Вицепремиерот

Read More

Изгасен е пожарот што вчера и ноќеска му се закануваше на манастирот Трескавец кај Прилеп. Според Станко Колески, командир на прилепската противпожарна едиинца, преку сто доброволци се јавиле на повикот и во раните утрински часови пожарот е изгаснат, но во текот на денот жариштето го

Read More