Wednesday, Aug 12, 2020
HomePosts Tagged "хакери"

Во Франција се реализира речиси истото сценарио како при американските избори во ноември кога непосредно пред гласањето Викиликс објави стотици документи за Хилари Клинтон кои дојдоа по пат на хакирање на нејзините мејлови и на комуникацијата на нејзините соработници. Сега на удар е напредниот кандидат Емануел

Read More

Британскиот таблоид “Sun“ објави вест, дека хакери дошле до голи слики од жената на фудбалерот Павел Мамаев кој настапува за Краснодар. Профилот на Алана Мамаева е хакиран уште во јануари, а луѓето кои ги украле сликите наводно ја уценуваат уште од тогаш, дека ќе ги објават

Read More

Пејачката Мајли Сајрус во јавност често се појавува во гардероба, која повеќе открива, отколку што покрива, а и на Инстаграм објавува фотографии каде најчесто позира со разголени гради. Освен тоа, таа е позната и по контроверзните настапи на своите концерти, со користење на пластични гениталии. Меѓутоа, како што

Read More

Актерката Аманда Сејфрид, ѕвездата на холивудските филмови, "Црвенкапа" и "Мама миа", е новата жртва на хакери, претходно на мета беа Ема Ватсон и Миша Бартон, објавија странските медиуми. Не е јасно дали на Аманда и се украдени сликите од мобилниот телефон или од нејзиниот

Read More

Американското Министерство за правда обвини двајца руски агенти од разузнавачките служби за извршување на големите хакерски напади врз Yahoo со цел кражба на кориснички сметки со податоци за корисниците и нивните лозински Yahoo претходно соопшти дека со упадот на нивниот сервис во 2014 година биле загрозени

Read More

Федералното истражно биро (ФБИ) побара од избирачките органи во САД да ги зајакнат мерките за компјутерска безбедност, откако минатата недела беа откриени детали за сајбер напади врз бази со податоци од избирачки списоци во двете сојузни држави Аризона и Илиноис, се наведува во доверлив документ.

Read More

Apple планира да го зголеми наградниот фонд за добронамерните хакери со тоа што за пронаоѓање на безбедносен пропуст во системот iOs или MacOS ќе плаќа до 200 илјади долари. Ова ќе биде многу поефикасен начин да се откријат недостатоците со пристап до хакерски експерти кои знаат

Read More

Експерти за сајбер безбедност предупредуваат дека корисниците на кредитни и платежни картички прават идентични грешки со ПИН кодовите како и при поставување на лични лозинки или пак пинови за СИМ картичката на телефонот. На хакерите им е премногу лесно да го дознаат вашиот ПИН број

Read More

Европол објавува дека е зголемен бројот на malware вируси во банкоматите, кои се почесто се мета на напади. Во цел свет има вкупно 3 милиони банкомати, кои нудат подигнување на готовина, а во просек корисниците подигнуваат по 8.6 милијарди евра годишно, што им е многу

Read More

Џон Мекафи како еден од пионерите на интернет сигурноста тврди дека хакерскиот напад на панамската адвокатска фирма Мосак Фонсека е само почеток на откривање на голем број на „црни“ документи кои содржат доверливи информации за светски политичари, криминалци, терористи, но и компании поврзани со ЦИА

Read More