Tuesday, Nov 21, 2017
HomePosts Tagged "Европска Унија"

ЕУ гледа со оптимизам во напорите кои ги прави Владата во однос на проблемот кој го има Грција со името на Македонија, истакна денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар при посетата на СВР Скопје. - Она што генерално го споделуваме е оптимизам дека работите се одвиваат во правилна

Read More

Не е возможно да има кредибилност на процесот на проширување, без Македонија да биде дел од Стратегијата на Европската Комисија за проширувањето на Унијата, изјавил вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на средбата со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини. Според Османи, создадени

Read More

На маргините на првиот ден од Трансатлантскиот економски форум, насловен како „Градење на мостови на Медитеранот“, кој се одржува во Вашингтон, вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, се сретнал со сенаторот Кристофер Марфи кого го запознал со реформските активности на Владата и ја истакнал

Read More

Околу 200.000 граѓани на Македонија боледуваат од болеста дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот. Светот го обележува денот на дијабетесот преку глобална кампања, промовирана од Светската здравствена организација (СЗО) за

Read More

Имплементацијата на делот „3“ и динамиката за реализација на остатокот од клучните реформи од планот „3-6-9“ биле темите на кои реферирале вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров на денешниот работен појадок во Брисел со министрите за надворешни работи

Read More

Наредната 2018 година претставува историска година за Република Македонија по прашањето на нашите интеграции и за овие наши амбиции очекуваме поддршка од страна на Хрватска, изјавил вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната средба во Загреб со неговата колешка вицепремиер и министер за надворешни

Read More

Некои претставници на Европската Унија ја злоупотребуваат проевропската ориентација на косовските граѓани, за да го понижат Косово и за да се доцни со неговата европска перспектива, оцени синоќа косовскиот претседател Хашим Тачи. - На Косово му треба брзо движење кон конкретна европска перспектива, а не процес

Read More

Очекувам Европската Унија да покаже одлучност и на Република Македонија да ѝ даде датум за почеток на преговорите за членство, рече претседателот Ѓорге Иванов, во своето обраќање на официјалната сесија на отворањето на Форумот „Кран Монтана“, кој почна денеска во Брисел. – Со секое затворено поглавје,

Read More

Македонија внимателно го следи развојот на настаните со иницијативата на Европската комисија, граѓаните на трети земји на кои не им е потребна виза за влез во Европската Унија, од 2020 година да аплицираат за дозвола за патување пред да пристигнат во ЕУ, соопшти денеска министерот

Read More

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска во Париз со министерката за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни на Франција, Натали Лоазо разговараа за евроатлантските интеграции на Македонија, како и за билатералната соработка меѓу двете земји. Османи ја информирал Лоазо за текот на

Read More