Tuesday, Jul 7, 2020
HomePosts Tagged "федерер"

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ја шокираше спортската јавност во вторникот со соопштението дека нема да игра до крајот на 2016 година. Иако во соопштението наведе дека му е потребен одмор за потполно да биде подготвен за 2017 година, сепак многумина шпекулираат дека еден од најголемите

Read More

Третопласираниот тенисер во светот Роџер Федерер поради повреда на коленото го откажал настапот на претстоечкиот Грен слем Ролан Гарос, пренесуваат швајцарските медиуми. Магазинот од Базел, градот во кој е роден Швајцарецот, пишува дека Федерер се уште не се опоравил комплетно после операцијата во февруари, поради

Read More

Доминик Тим ја оствари веројатно најголемата победа во досегашниот дел од својата кариера елиминирајќи го Роџер Федерер од Мастерс турнирот во Рим. Австрискиот тенисер го совлада Швајцарецот со 2:0, односно 7:6(2), 6:4. Оваа победа и не е некое големо изненадување доколку се земе во предвид

Read More

Роџер Федерер се повлече од турнирот во Индијан Велс поради повреда на коленото, а се очекува да биде подготовен за турнирот во Монте Карло кој се игра од 10 до 17 април. Турнирот во Мајами и не беше во првобитните планови на Швајцарецот, а повредата

Read More

Стан Вавринка истакна дека не сака да го споредува Новак Ѓоковиќ со Роџер Федерер и Рафаел Надал. „Тој е број еден и го освојува секој можен турнир. Минатата година беше неверојатен, но ако ја погледнеме кариерата на Роџер, мислам дека имаше и години во кои

Read More

Поранешниот најдобар британски тенисер Тим Хенман изјави дека Новак Џоковиќ е незапирлив во овие моменти, но и дека постојат тенисери кои би можеле да му парираат. Џоковиќ во неделата го освои Австралијан Опен, односно својот 11 Грен слем, а со таа титула уште еднаш ја

Read More

После поразот од србинот Роџер Федерер истакна дека Новак има удари како Андре Агаси и дека многу брзо може да прави брејкови. Најдобриот тенисер во светот успеа да го совлада поранешниот број 1 во четири сета и се пласираше во финалето на Австралијан Опенм каде

Read More

Роџер Федерер во едно интервју истакна дека и оваа незапирлива форма во која се наоѓа србскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе заврши. ,,Против него мораш и ментално и физички да бидеш на исклучително високо ниво и да се надеваш дека неговата самодоверба барем малку ќе се

Read More

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер има 34 години, но сеуште не е во план да се пенизионира. Тој најави дека планира да игра на турнирот серија 250 во Штутгарт во 2016 и 2017 година. Овој турнир се игра веднаш после Роланд Гарос, а од оваа сезона овој турнир

Read More

Роџер Федерер по 11 пат во својата кариера и петти пат по ред ја добива наградата за фер-плеј, која уште се вика и Stefan Edberg Sportsmanship Award. Во конкуренција за оваа награда се најдоа и Рафаел Надал, Давид Ферер и Кевин Андерсон, а своите гласови можеа да

Read More