Monday, Aug 3, 2020
HomePosts Tagged "терористички"

Засилено полициско обезбедување за време на велигденските празници. Министерството за внатрешни работи е мобилизирано и се проверуваат верски објекти и други места на кои може да има многу луѓе и кои би можеле да бидат мета на терористилки напади. „Со оглед на глобалните терористички закани

Read More

Една жена им подлегна на повредите здобиени во нападот пред британскиот Парламент, кој полицијата го оквалификува како терористички чин. – Го разгледуваме настанот пред Вестминистер како терористички напад се додека не се докаже спротивното, се наведува на интернет страницата на британската полиција. Лидерот на Домот на општините

Read More

Турските служби спречија терористички напад на меѓународниот аеродром „Ататурк” во Истанбул. Турските медиуми пишуваат дека разузнавањето добило информација дека во Истанбул пристигнала, Ебру Фират од Курдската работничка партија, со кодно име „Амар”. Според информациите на разузнавачките, таа пристигнала во Истанбул од Дијарбакир со цел да

Read More

Автомобил полн со плински боци влетал во подземната гаража на полициската станица во Сиднеј. Едно лице е уапсено, пренесува „Раша Тудеј“. Еден маж се здобил со изгореници во инцидентот што се случил во полициска станица во западен Сиднеј. Според локалните медиуми станува збор а обид

Read More

Европската полициска агенција Европол денеска соопшти дека во 2015 година е забележан рекорден број на планирани, спречени и извршени терористички напади во земјите членки на Европска унија, при што најголем број пријавила Велика Британија. Во извештајот на Европол се наведува дека минатата година се регистриани 211

Read More

Десет луѓе се убиени, а најмалку 40 се повредени во два самоубиствени напади што вечерва се случија на главниот аеродром во Истанбул, Кемал Ататурк - јавуваат локалните медиуми. Турскиот министер за правда соопшти: „Според информациите со кои располагам, имаме 10 загинати и најмалку 20 повредени. Еден

Read More

Четири кампови на различни терористички организации, во кои се наоѓаат речиси 15. 000 лица, се наоѓаат на територијата на Турција до границата со Сирија, пренесе агенцијата Доган, повикувајќи се на извадоци од полициски извештај, подготвен за обвинителството. Групите Исламска држава, Джебхат ан-Нусра, Кетибет ул-Талибан создале 4

Read More

Крвав навивачки ден. Вкупно 16 навивачи на Реал Мадрид од Ирак се убиени, а 20 повредени при напад на припадници од Исламската држава на фан-клуб во местото Самара, 125 километри од Багдад. Според светските медиуми, група на терористи со калашникови влегла во просторијата каде што

Read More

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција решително ќе одговори на вчерашниот напад со автомобил бомба врз армиски автобуси во центарот на Анкара, во кој загинаа најмалку 28 лица и над 60 беа ранети, пренесоа француските медиуми. 26 од убиените се војници. „Треба да се

Read More

Тројца руски државјани се уапсени од страна на турската полиција под сомнение дека се вмешани во терористичкиот напад што се случи во вторникот во Истанбул, кога беа убиени 10 луѓе, а 15 беа повредени. Русите биле приведени во Анталија. Во терористичкиот напад на плоштадот Султанахмет, при

Read More