Tuesday, Nov 21, 2017
HomePosts Tagged "Јоханес Хан"

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје оцени дека законот за јазиците е разумно барање, но дека властите треба направат приоритети и да се фокусираат на областите за кои ќе добијат позитивни оцени според постигнувањата. – Ако законот за јазиците се усвои во следните неколку недели, врз

Read More

Денешната посета е уште еден показател дека Европската Унија и понатаму останува фокусирана на земјата и на регионот, изјави денеска во Скопје еврокомесарот Јоханес Хан, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев. – Постигнавме многу и не сакам да го дадам впечатокот дека Брисел повеќе не

Read More

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска ја поздрави иницијативата на владата за затоплување на добрососедските односи, како и за иницијативата за поголема регионална соработка. „Дојдов во Скопје за да во видам направениот прогрес и да ги поддржам натамошните реформи кои ќе ни овозможат да дадеме јасна препорака а

Read More

врокомесарот Јоханес Хан денеска во Скопје ќе го слушне отчетот на ресорните министри за спроведувањето на реформскиот план „3-6-9“. Неговите ставови ќе ги соопшти на заедничка прес-конференција со премиерот Заев, пишува Дојче веле. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денеска ќе му биде домаќин на

Read More

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, в понеделник доаѓа во дводневна посета на Скопје. В понеделник е предвидено тој да има средба со претставници на политички партии и со премиерот Зоран Заев, по што ќе даде кратка изјава. Засега нема информации дали еврокомесарот ќе

Read More

Следната недела македонските политичари, но и судовите ќе имаат набиена агенда. Се очекува посетата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, посета на владина делегација во Србија и средба помеѓу вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и грчкиот министер за надворешни работи

Read More

Не е возможно да има кредибилност на процесот на проширување, без Македонија да биде дел од Стратегијата на Европската Комисија за проширувањето на Унијата, изјавил вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на средбата со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини. Според Османи, создадени

Read More

Околу 200.000 граѓани на Македонија боледуваат од болеста дијабетес која директно предизвикува сериозни проблеми со видот, аларамираат од Специјалната очна болница „Деница“ од Скопје по повод Светскиот ден на дијабетесот. Светот го обележува денот на дијабетесот преку глобална кампања, промовирана од Светската здравствена организација (СЗО) за

Read More

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска во Брисел имал работна средба со еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на која го информирал еврокомесарот за досегашното спроведување на реформите во согласност со планот „3-6-9“, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Димитров ја повторил

Read More

Премиерот Зоран Заев се сретна во Њујорк со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан. „Продолжете да работите демократски на започнатите реформи. Тоа што ќе го постигнете е важно за песпективите на вашата држава и за целиот регион“ му порачал еврокомесарот Хан на Заев. Тој ги оценил иницијативите

Read More