Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "измама"

Не се што е на интернетот е така како што изгледа, само погледнете ја вистината позади овие неколку фотографии и ќе ви стане јасно зошто фотографиите што некои луѓе ги постираат на социјалните мрежи се толку добри.

Read More

Извршителка во Штип се обидела преку измама да изнуди пари. Кривична пријава е поднесена против извршителката од Штип која ставила на продажба недвижен имот со вредност од околу 106 илјади евра, а вредноста на извршувањето иснесувало околу 40 илјади евра. Извршителката е осомничена дека го

Read More

Македонци кои живеат во Соединетите Американски Држави биле измамени со ветување дека купиле евтини авиобилети до скопскиот аеродром. Целата ујдурма настанала за време на новогодишните прослави за Македонците во дијаспората. Имено, како што вели за „Мета“ Љупчо Станчевски, кој 25 години живее во Колумбус, Охајо,

Read More

Менаџментот на фирмата Хербалајф во петокот се согласи да плати 200 милиони долари, за да го промени начинот на делување, како и да ги подмири побарувањата на сојузните регулатори, затоа што ги довел луѓето во заблуда дека брзо ќе се обогатат доколку ги продаваат нивните

Read More

Тринаесет вработени референти во Агенцијата за катастар на недвижности се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластување односно дека украле речиси два милиони денари. Референти за шалтерско и архивско работење, искористувајќи ја својата службена положба и овластување, прибавиле за себе противправна имотна корист. Имено, при

Read More

Царинската управа на Република Македонија денеска соопшти дека на царинската испостава Аеродром Александар Велики Скопје – отсек за стоково царинење за увозно царинење биле пријавени 800 сетови со системи за инфузија, наменети за увозник од Скопје, а со потекло од Кина. По извршениот документарен преглед, се

Read More

Хипермаркетот Карфур со франшизата во Македонија е вплеткан најверојатно во повеќе незаконски дејства како затајување на данок и измама за што државните органи како Финансиската полиција веќе веќе водат истрага и наскоро треба да покренат и кривични пријави. Од Стопанската комора на Македонија повторно посочија дека

Read More

Специјалното јавно обвинителство ја подготвува првата сериозна акција наречена „Титаник“ поврзана со наводни изборни манипулации на изборите во 2012-та и прекршување на законите од страна на екс министри и државни злужбеници за кои е можно барање и на мерка физичко обезбедување и притвор. Фетаи од СЈО

Read More

Повеќе граѓани пријавиле дека се измамени од лажни инкасатори. Деновиве во главниот град се појавиле „инкасатори“ на ЕВН кои наплаќале сметки. Иако наплатата на сметките за потрошена електрична енергија повеќе од 10 години се врши само на шалтерите на ЕВН и во банките и поштите,

Read More

Пензиониран полковник на АРМ од Штип е вмешан во тежок финансиски криминал вреден речиси 1 милион евра, а по истрага на Финансиската полиција откриена е вмешаност на фирмите Стар Груп од Скопје, Витамин Ага од Гостивар, Ванекс од Тетово, Златен Клас ДООЕЛ Куманово, Златен Клас

Read More