Monday, Jan 27, 2020
HomePosts Tagged "финансиска полиција"

Управата за финансиска полиција подготвила пет кривични пријави против поранешни градочалници на општините Струга, Свети Николе, Дебар, Студеничани и Долнени, како и против едно физичко и едно правно лице. Пријавите се поднесени во Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кое соопшти дека

Read More

Финансиската полиција и УЈП ќе го испитуваат работењето на Медиа принт Македонија, откако отпуштените новинари од Вест, Утрински и Теа Модерна вчера побараа овие институции да реагира по допрен глас и да ги проверат сите финансиски трансакции, објави Телма. -УЈП е запознаена со барањата на новинарите

Read More

Една недела по доставувањето на јавната понуда од анонимната компанија „Балкан Петролеум Холдин Лимитед“ за преземање на акциите на „Макпетрол“, македонските институции и натаму молчат околу сомнежите кои се појавија во јавноста околу потенцијалниот купувач. Како што објавија медиумите, компанијата, регистрирана во Лондон, а со потекло

Read More

Службеници на финансиската полиција веќе еден час се во зградата на Општина Струмица, пренесува Press24. Според извори на порталот, финансиската полиција во моментов обезбедува наредба од Основното јавно обвинителство за гонење кривични дела од областа на организираниот криминал и корупција за одземање на документација поврзана со

Read More

Хипермаркетот Карфур со франшизата во Македонија е вплеткан најверојатно во повеќе незаконски дејства како затајување на данок и измама за што државните органи како Финансиската полиција веќе веќе водат истрага и наскоро треба да покренат и кривични пријави. Од Стопанската комора на Македонија повторно посочија дека

Read More

Дарко Алексовски, претседателот на невладината организација МОСТ, соопшти дека имале состанок со инспектори на финансиска полиција кои побарале подготовка и достава на нивната целосна документација. „Во понеделникот имавме состанок со Финансиската полиција на кој разговаравме со инспекторите. Коректно и прецизно ни побараа да ја подготвиме нашата

Read More

Пензиониран полковник на АРМ од Штип е вмешан во тежок финансиски криминал вреден речиси 1 милион евра, а по истрага на Финансиската полиција откриена е вмешаност на фирмите Стар Груп од Скопје, Витамин Ага од Гостивар, Ванекс од Тетово, Златен Клас ДООЕЛ Куманово, Златен Клас

Read More