Thursday, Feb 27, 2020
HomePosts Tagged "лажни"

Грчкиот суд осуди новинар, сопственик на портал за објавување новинарска измислица, соопшти грчкиот весник „Катимерини“, при што се истакнува дека тоа е прва пресуда во земјата за лажни вести. На порталот кој пишувал за родителските проблеми, била објавена вест со наслов: „Шок: Видете како компаниите

Read More

Полицијата од тетово расветли седум доста тешки кражби на златен накит во куќи, кои биле пријавени минатиот месец. Заедничко на сите овие кражби е што пријавувачите се и извршителите на истите, поточно сите седум кражби се фингирани и лажно пријавени.Полицијата открива дека пријавувачите се тие кои

Read More

Грците не можат да се одвикнат од своите фалсификаторски навики. Овој пат, претседателот на грчкиот парламент отпушти седуммина вработени, бидејќи при вработувањето поднеле лажни академски дипломи. Одлуката за врачување откази ја потпишал претседателот на парламентот Никос Вуцис, пренесува Танјуг. Меѓу обвинетите се советникот на поранешниот премиер

Read More

Повеќе граѓани пријавиле дека се измамени од лажни инкасатори. Деновиве во главниот град се појавиле „инкасатори“ на ЕВН кои наплаќале сметки. Иако наплатата на сметките за потрошена електрична енергија повеќе од 10 години се врши само на шалтерите на ЕВН и во банките и поштите,

Read More

Повеќе од 40 % од производите продадени преку интернет во Кина минатата година биле или фалсификувани или со лош квалитет, пренесе државната новинска агенцијата Ксинхуа. Во извештајот, кој е поднесен пред кинеските законодавци, се наведува дека само 59 % од производите продадени онлајн минатата година

Read More