Thursday, Feb 27, 2020
HomePosts Tagged "Титаник"

Советот за оценка на обвинителен акт при Кривичниот суд го одбори обвинението на Специјалното јавно обвинителство за предметот познат како „Титаник 3“. Во овој случај СЈО ги обвини координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Аљими, и Исмет Гури, член на Општинската изборна комисија за општина

Read More

Повеќе од 1.000 прислушувани разговори ќе се користат како доказ на судењето за случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, одлучи Апелацискиот суд во Скопје. Одлуката на Апелацискиот суд слeди по вчерашната јавна седница во судот, на која се расправаше по жалбата на СЈО на решението на

Read More

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и експремиер, Никола Груевски, ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, и Мартин Протоѓер, шефот на кабинетот на експремиерот Груевски, сите обвинети во случајот „Титаник“, остануваат без пасошите, одлучи

Read More

Жалбите за определени мерки на претпазливост на обвинети во предметот „Титаник“, првиот случај на СЈО кој се однесува на изборни нерегуларности денеска се пред апелационите судии. Леко Ристовски е обвинет во овој предмет за повреда на слободата на определување на избирачите и првостепениот суд му определи

Read More

Специјалното јавно обвинителство денеска до Апелацискиот суд Скопје доставило уште пет жалби на одлуките на Кривичниот суд со кои беа одбиени барањата да им биде одреден притвор на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протогер, поранешните министри

Read More

Во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) повторно има зголемена фреквенцијата на лица, овој пат поврзани со случајот „Титаник“, јавува „СДК“. Специјалната обвинителка Катица Јанева на прес-конференцијата на 28 февруари соопшти дека истрагата е проширена за уште 17 осомничени лица, од кои петмина функционери од власта делувале како

Read More

Пратеникот Илија Димовски е уште еден во редицата на функционери од редовите на ВМРО-ДПМНЕ кој беше на распит во СЈО поврзан со истрагата „Титаник“ која опфаќа незаконско финансирање на партијата на изборните кампањи. На последниот прес за јавноста сепцијалното обвинителство информираше дека овој случај е проширен

Read More

Криивичниот совет на Врховниот суд, составен од петмина врховни судии, одлучил дека лишувањето од слобода на осомничениот градоначалник на Пустец Едмонд Темелко на 12 февруари лани, на барање на Специјалното јавно обвинителство, било законско. Одлуката ќе биде потпишана и објавена следните денови, пренесува СДК. Одлуката за

Read More

Веројатно zа патничкиот брод Титаник веќе многу сте читале. Можеби сте погледнале и некој документарен филм, а и оној на режисерот Џејмс Камерон, во кој глумеа фантастичните Леонардо ди Каприо и Кејт Винслет. Сепак, вакво нешто до сега не сте погледнале, најсовремена анимација, која во

Read More

Специјалното јавно обвинителство најверојатно издало налог за обезбедување или апсење на еден осомничен од случајот наречен „Титаник“ кој би можел да биде клучен за понатамошната истрага поврзана со нерагуларности и изборни измами. Акцијата ја спроведуваат „Алфите“ во домот на осомничениот во Батинци и наскоро ќе

Read More