Saturday, Jul 4, 2020
HomePosts Tagged "лекови"

Дозволете институциите да работат врз случајот, а сите спорни лекови се повлечени и граѓаните да не се грижат. Ова денеска го истакна заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски одговарајќи на новинарско прашање за случајот со контрола на лековите од паралелен увоз од трети земји. Тој потенцира дека

Read More

Пред две години македонската полиција индиректно добила информација од турската полиција дека во подземни капацитети во Турција се произведуваат лекови за Македонија. Овие лекови произведени од сомнителен извор, а спакувани во амбалажи од оригинаторите, доаѓаат во Македонија преку т.н. паралелен увоз. Во ова се замешани

Read More

СДСМ на прес конференција во Собранието ги обвини ВМРО-ДПМНЕ дека делат пари од тендери, на штета граѓаните. Пратеничката од редовите на СДСМ, Јагода Шахпаска вели дека токму поради тоа е потребна е итна деблокада на демократските процеси. Според неа, владата донела одлука со што го скратила буџетот

Read More

Модерната медицина развива современа терапија која го продолжува но и го подобрува животот на малигно болните. Во Македонија, неславниот рекордер во Европа тоа не е случај пишува DW. „Ова што го носам во себе е вистински пекол и не му го посакувам на никого. Боледувам

Read More

Мехмедовиќ ја продолжува праксата на СДС, со манипулации и невистини во своите соопштенија и прес конференции да се обиде да ја дефокусира јавноста од темата за Тиранската Платформа, кои очигледно оваа партија во целост ја има прифатено, велат од ВМРО-ДПМНЕ во реакцијата на изјавата на

Read More

СДСМ повторно побара  деблокада на институциите за понатаму да веќе да не се загрозува здравјето на граѓаните, особено за достапноста на аптеките во текот на целиот месец за болните лица да не остануваат без својата терапија. - Знаат граѓаните дека одговорот што го добиваат во аптеките по

Read More

Пациентите со ретки болести повторно може да останат без лекови и да се доведат во ситуација да им биде загрозен животот. Станува збор за лицата кои боледуваат од туберозна склероза, болест на Вилсон, Ниман пик Ц, МПС 4 - Моркио синдром, Лу герик синдром -

Read More

Људмил Кљусев, син на првиот премиер на независна Македонија, Никола Кљусев, осуден е на 26 месеци затвор и на парична казна од 17.500 долари, се вели во соопштението на Министерството за правда на САД, објави Мета. Кљусев бил осуден од страна на американскиот окружен судија

Read More

Од вчера (01.09) осигурениците имаат повеќе лекови на рецепт во аптеките низ целата држава. Средствата наменети за аптеките се зголемени за дополнителни 80 милиони денари за лековите на рецепт до крајот на годинава. Тоа значи од досегашни 2,46 милијарди денари, новиот буџет за лекови на

Read More

Царинската управа на Република Македонија денеска соопшти дека на царинската испостава Аеродром Александар Велики Скопје – отсек за стоково царинење за увозно царинење биле пријавени 800 сетови со системи за инфузија, наменети за увозник од Скопје, а со потекло од Кина. По извршениот документарен преглед, се

Read More