Monday, Jan 27, 2020
HomePosts Tagged "измама" (Page 2)

Голема измама ја потресе Србија откако се открило дека произведувачите на лебот „Тонус“ незаконски истакнувале амбалажа со информација дека нивниот производ помага во лекување бна дијабетес и канцер и дека лиценцата ја добиле од Руската академија на науките, пренесува српски „Блиц“. Информацијата ја утврдила и Пазарната инспекција

Read More

СВР-Скопје поднесе кривична пријава против С.Б.(18) од Скопје осомничен дека извршил шест кривични дела „измама“ стекнувајќи се со противправна имотна корист од околу 54.000 денари. Во периодот септември-октомври годинава, на Бит Пазар и во Центар во Скопје, С.Б. со лажно прикажување на факти на странските државјани

Read More

Македонскиот бизнисмен и сопственик на „Попова кула“ Јордан Трајков е нов тужител против поранешниот директор на ММФ Доминик Штрос Кан за измама со инвестицискиот фонд ЛСК од Луксембург. Кан ќе се најде на обвинителна клупа соочен и со тужбата поведена и од 158 инвестори кои

Read More

Volkswagen влегува во уште еден мега скандал и откриени се нови проблеми во последната серија на произведени автомобили кои треба да излезат на пазарот во последните три месеци од оваа година. Американската Федерална агенција за животна средина откри нов недостаток во помошниот контролен уред за испуштање

Read More

Четириесет и четири годишната прилепчанка М.В. поради основи на постоење сомнение за сторени кривични дела „измама“, „употреба на исправа со невистинита содржина“ и „посебни случаи на фалсификување исправа“ заработи кривична пријава. Во хотелот „Бисер“ во Струга пријавената се претставила како претседател на Конфедерацијата на синдикалните организации на Република

Read More

Полициски служебеник од Крива Паланка измамил две лица кои биле во куќен притвор и поднесена му е пријава од јавен обвинител за две кривични дела и „злоупотреба на службена положба и овластување и измама“. Полицаецот при посета на лицата во куќен притвор им кажал дека

Read More