Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "царина"

До државниот пазарен инспекторат е пристигната претставка дека се врши увоз на мазут од Србија којшто е неквалитетен и не ги исполнува пазарните стандарди наложени според важечкиот правилник за квалитет на течните горива. Власти сè уште не се огласија и не преземаа ништо по откритието дека

Read More

Царинските службеници од граничниот премин Богородица вчера запленија 144 килограми марихуана. Како што информираа од Царинската управа на 12 април на граничниот премин Богородица на излез од а Македонија било запрено товарно возило со полуприколка со странски регистарски ознаки управувано од бугарски државјанин. Кога осомничениот пристигнал на

Read More

Во текот на минатата недела царинските службеници открија една измама, три обиди за нелегален влез во земјава, еден обид за криумчарење дрога и повеќе обиди за криумчарење разна стока, при што привремено се задржани девизи, домашна ракија, свежа риба и облека. Илегални патници Во текот на минатата

Read More

Светската трговска организација пресуди во корист на ЕУ во спорот околу царината која Русија ја вовела на увозот на некои земјоделски и индустриски производи од ЕУ. Комисијата на СТО утврдила дека 11 од 12 мерки кои ги оспорила ЕУ не се во согласност со обрвските кои

Read More

Царинските службеници успеале да запленат 34 килограми марихуана скриени во камион кој се обидувал да ја премине границата кај Дојран. Камионџијата имал вкупно 35 пакетчиња спакувани во патнички торби кои се дадени на вештачење. Истрагата е во тек и против него ќе биде поднесена соодветна

Read More

Царинската управа на Република Македонија денеска соопшти дека на царинската испостава Аеродром Александар Велики Скопје – отсек за стоково царинење за увозно царинење биле пријавени 800 сетови со системи за инфузија, наменети за увозник од Скопје, а со потекло од Кина. По извршениот документарен преглед, се

Read More

Четворица цариници се повредени при превртување на комбе на автопатот Куманово - Скопје. Според информациите на МВР, комбето се превртело утрово во околу 7.15 часот во близина на бензинската пумпа „Дени“ и било во сопственост на Царинската управа. Двајца од цариниците се пренесени во Ургентниот

Read More

Македонските извозни компании од денеска ќе може само со еден транзитен документ да се движат низ 34 земји ЕУ, ЕФТА и Турција. Ова го овозможува пристапувањето на Република Македонија кон Конвенцијата за заедничка транзитна постапка и Конвенцијата за поедноставување на формалностите при трговија со стоки,

Read More