Friday, Feb 23, 2018
HomePosts Tagged "вработени"

Полициската станица Прилеп поднесе кривична пријава против И.К. (61), вработен во општина Прилеп на работно место Раководител на Сектор за урбанизам, И.Ч. (66), вработен во општина Прилеп на работно место Раководител во Одделение за урбанизам, К.Б. (60), вработен во општина Прилеп – член

Read More

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, се сретна со претставниците на синдикатот на вработените во фабриката за шински возила „Колска“ од Велес, кои подолг период не зеле плати. „Проблемите се со подолг рок и се влечат веќе со години. Владата ќе го реши проблемот и вработените

Read More

Петмина вработени во МВР се привремено оддалечени од работните места, односно суспендирани, во врска со инцидентите во Собранието на 27 април, потврдија од МВР за „Мета“. Мерката е изречена од одделението за внатрешна контрола на МВР, а не од работната група формирана од министерот Агим Нухиу

Read More

Вработените во весниците на МПМ, „Дневник“, „Утрински“ и „Вест“ денеска спонтано се собраа на протест пред редакциите за да искажат револт од најновите случувања во компанијата. Утринава добиле мејл со кој им се наложува да се пријават и да испратат биографија за вработување во новата фирма

Read More

Дури 150 вработени во во шведската компанија Epicenter доброволно се пријавиле за вградување на микрочипови под кожата. Извршниот директор на компанијата, Патрик Местерсон, вели дека станува збор за импланти, кои овозможуваат поквалитетно користење на професионалните ресурси и повисоко ниво на сигурност. Микрочипот има големина колку зрно

Read More

Денеска до редакциите пристигна дојава за нечовечко однесување во текстилна фабрика во Крива Паланка, сопственост на турскиот инвеститор ВЕИБО Груп. „Од виртуелните инвестиции на Никола Груевски и ветените 5600 работни места во индустриската зона во Ранковце остана само изолирана празна ливада, два билборда до магистралниот

Read More

СДСМ вчера вети дека до 2020-та планира постојано да ја зголемува минималната плата и таа за работниците во приватниот сектор да достигне 16.000 денари, но не откри како ќе се справи со негодувањата на работодавачите кои и на првото кревање на „минималецот“ имаа жестоки реакции

Read More

Над 1.800 новинари, техничари и вработени во грчките телевизии може да останат на улица поради новите измени во грчкиот телевизиски простор. Судбината на телевизиите кои не успеаа да обезбедат национални телевизиски концесии виси во воздух и илјадници новинари не знаат што ќе се случува со

Read More

Вработените во МЗТ Леарница денска маршираа од Собранието до Владата барајќи ги заостанатите плати и неплатените придонеси. Работниците велат дека цела година трае нивната голгота, а во целиот овој период тие не можат да користат здравствени услуги, додека има и работници кои не можат да

Read More

Од ноември оваа година ниту еден косовски Србин нема да може да работи во оперативниот центар на мисијата на ЕУ (Еулекс) во Приштина, јави Танјуг. Според адвокатот на Србите вработени во Еулекс,Алекс Рајтер, таквиот потег е дискриминација бидејќи вработените ги исполнуваат условите за добро познавање на

Read More