Thursday, Feb 27, 2020
HomePosts Tagged "затајување данок"

Специјалното јавно обвинителство денеска отвори четири нови истраги – „Табла“, „Тристa“, „Тотал“ и „Тифани“, од кои во последните две, осомничените физички лица се товарат за кривичното дело затајување данок. Како што пишува „Мета“, според Кривичниот законик (КЗ) за ова дело е предвидена затворска казна од шест

Read More

Поради затајување на данок судот одлучи дека еден од најдобрите фудбалери на денешницата, Лионел Меси мора да оди во затвор! Напаѓачот на „Каталонците“ и неговиот татко, Хорхе Меси се обвинети дека во 2007, 2008 и 2009 затаиле данок од 4,1 милиони евра на приходите од имиџ

Read More

Хипермаркетот Карфур со франшизата во Македонија е вплеткан најверојатно во повеќе незаконски дејства како затајување на данок и измама за што државните органи како Финансиската полиција веќе веќе водат истрага и наскоро треба да покренат и кривични пријави. Од Стопанската комора на Македонија повторно посочија дека

Read More