Friday, Sep 25, 2020
HomePosts Tagged "катица јанева"

Специјалното јавно обвинителство го повлекло барањето за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ во случајот „Талир“ бидејќи не сакало да влијае на политичката состојба во државата, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. – Мислевме дека треба да одлучиме на поинаков начин во тој предмет бидејќи не

Read More

Специјалната јавна обвинителка очекува СЈО да стане дел од Јавното обвинителство, задржувајќи го автономниот статус, а дотогаш ќе продолжи да работи на предистражни постапки кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Ова Јанева ги изјави во „Ноќно студио“ на телевизија „Телма“, каде рече оти очекува Собранието бргу да

Read More

Поранешниот претседател на Основниот суд Скопје 1, судијата Владимир Панчевски, поднесе кривична пријава против специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и против претседателката на Основниот суд во Гевгелија, Злата Попова. Панчевски во пријавата ги товари Јанева и Попова дека по претходен договор ги пречекориле своите службени овластувања

Read More

Од СЈО, кое ги покрена обвиненијата против приведените Горан Грујевски и Никола Бошковски за предметот „Таргет“ и „Тврдина“, кои беа во бегство 84 дена, се надеваат дека екстрадицијата ќе се случи што поскоро. - Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени во Солун.

Read More

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева демантира дека бил одземен клуч од домот на екс-претседателот на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, при претрес на неговиот стан, а во рамките на предистражната постапка која се води за него. „Апсолутно не е одземен клучот од домот на Панчевски! Да

Read More

Поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски, за кого СЈО има сомневања дека местел предмети кај одредени судии, во телефонски разговор за Тв 24 обвини дека вчерашниот претрес бил брутален и врз него била применета физичка сила. – Незнаењето на Катица Јанева продолжува. Со ова

Read More

СЈО ги анализира материјалите земени при вчерашните претреси во канцелариите и домовите на лицата кои се сомничат за оддавање службена тајна, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Како што јавува А1он, Јанева прашана дали земените податоци од кај поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски

Read More

Ако сум жива и здрава, на 50 години сакам да бидам нормален шеф на нормална држава, вели обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи, во емисијата „Трите“ на „А1 он“ за животот и за работата за трите обвинителки Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи. –

Read More

Врховниот суд го вратил предметот „Насилство“ до скопска Апелација и донел одлука со која за казните за навреда на судот и судијата од по 2000 евра, кои судијката Татјана Михајлова им ги изрече на обвинителките на СЈО, Катица Јанева и Фатиме Фетаи, треба да одлучува

Read More

Повеќето од истрагите што се веќе спроведени од СЈО очекувам да завршат со обвиненија, за кои лица тоа е мошне важно прашање. За некои ќе има запирање на истрагата и отфрлање на обвиненијата, за некои ќе се поднесе обинителен акт, но во секој случај наредната

Read More