Monday, Aug 3, 2020
HomePosts Tagged "долгови"

Некогашниот трговски гигант, Скопски пазар,се наоѓа во големи долгови, а во изминатите четири години продал или заложил недвижнини во вкупна вредност од околу 500 милиони денари, или 9 милиони евра, покажуваат податоците од финансиските и ревизорските извештаи на компанијата. Според извештаите, вкупните обврски на компанијата заклучно

Read More

кедонија ќе учествува на изборот за песна на „Евровизија“ следната година, откако МРТ и Португалската радио-телевизија постигнале договор. На официјалната веб-страница на „Евровизија“, Македонија сега стои како една од 43 земји учеснички. Минатата недела, под листата пишуваше дека промената од изборот во 2017 година е што

Read More

По минатонеделната објава дека Македонија поради долгови не може да учествува на изборот на песна на „Евровизија 2018“, од ЕБУ (Европската радиодифузна унија) за „ЕСЦ Тудеј“, велат дека се надеваат дека ќе најдат заедничко решение со МРТ, пишува „Мета“. – Се разбира дека се надеваме дека

Read More

Здружението на новинари на Македонија вчера ја повика Владата во најбрз можен рок да обезбеди средства за подмирување на долгот што МРТ го има кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), кој изнесува околу половина милион евра. Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, денеска рече дека долгот дополнително ги

Read More

Владата предводена од СДСМ, за 55 милиони евра ги намали долговите што ВМРО-ДПМНЕ ги правеше за луксузирање и за криминално богатење, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за ребалансот на буџетот. Во реакцијата на владејачката партија се додава дека ВМРО-ДПМНЕ, 11 години

Read More

Новата реформска влада која ја најавува СДСМ со нејзините коалициони партнери од албанскиот блок ќе мора покрај на политичките реформи, да се посвети што побрзо и на домашната економија, бидејќи бизнисмените очекуваат да им бидат вратени долговите од страна на државата.   „Се` се врти околу парите,

Read More

Банкарската сметка на главната уредничка на весникот „Вечер“ Ивона веќе подолго време е блокирана, објави „Фокус“, повикувајќи се на адвокатски извори. Порталот наведува дека адвокат се обидел да наплати долг од Талевска, но не успеал бидејќи извршителот му кажал дека сметката е блокирана. Адвокатот за „Фокус“ изјавил

Read More

Грчката компанија Маринопулос која стоеше зад хипер-маркет франшизата Карфур најверојатно ќе се спаси од банкрот откако во последен момент ќе добие помош од конкурентната на Склавентис за започнување на реконструкција, открива еМагазин. Претходно постоеа сомнежи дека Склавентис ќе им пружи финансиска помош со која ќе се

Read More

Специјaлното Јавно Обвинителство се подготвува да го истражува мистериозното исчезнување на некои приватни фирми кои “исчезнале” откако натрупале големи долгови кон државните компании. Истрагите ќе се вршат бидејки тие приватни компании ги користеле ресурсите на државните претрпијатија, но има сомневања дека наплатиле работи кои не ги

Read More

Управата за Јавни Приходи ги повикува граќаните кои имаат неподмирени долгови за Радиодифузна такса, тоа да го сторат во најкраток временски период, бидејќи ќе отпочнат со активности за присилно наплаќање. За да не бидат изложени на блокирање на сметки и дополнителни трошоци, обрврзниците се препорачува

Read More