Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "фотографија"

Пилотот и фотограф Van Heijst не поканува да ја погледнеме неговата „ канцеларија“ во авионот  Boeing 747. Van Heijst изјави дека се чувствува привилегирано што преку неговата работа има можност да го види светот, а неговата „должност “ како фотограф е таа убавина да ја сподели со сите.

Read More

Не се што е на интернетот е така како што изгледа, само погледнете ја вистината позади овие неколку фотографии и ќе ви стане јасно зошто фотографиите што некои луѓе ги постираат на социјалните мрежи се толку добри.

Read More

Кога ќе помислиме на стара фотографија си претпоставуваме дека таа би била црно-бела, но фотографијата во боја постои многу подолго од колку што ние мислиме. Само погледнете ги овие прекрасни фотографии кои датираат од дваесетиот век. Фотографијата во боја се проучувала во средината на 19-от век.

Read More

Годишната претставничка на Македонија на Евровизија, Јана Бурческа вчера настапи трета на сцената во Киев со „Dance Alone“. Во краткото видео-претставување пред настапот, Бурческа објави снимка од ултразвук со која потврди дека е бремена. Во една од сцените таа се појавува на ехо преглед во гинеколошка

Read More

Порталите „Курир“, „Нетпрес“ и „Инфомакс“ вчера објавија идентичен краток текст во кој се тврди дека поддржувачите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев истиот ден истакнале транспарент на којшто пишува „Не ме викај ФИРОМ, викај ме Илирида“. Текстот е насловен „Заев почна со Тиранската платформа“. Меѓутоа, фотографијата која

Read More

Грета Цимер Фридман, жената која ја бакна морнарот Џорџ Мендонс на 14 август 1945 година и кога беше направена една од најпознатите фотографии на 20 век, почина на 93 годишна возраст. Нивниот бакнеж, за кој подоцна се дозна дека бил се освен романтичен, беше забележан во

Read More

На избирачкиот список за следните избори, кога и да се одржат, покрај имињата на гласачите ќе стои и фотографија идентична со фотографиите од личните карти што се во базата на податоци на Министерството за внатрешни работи, информираат за САКАМДАКАЖАМ.МК од ДИК. Министерството за внатрешни работи веќе

Read More

Во ризницата на документи на Народниот музеј сочувана е фотографија од 1902 година за која досега се знае само дека е фотографирана во Велес или во околните села. На фотографијата се наоѓаат ликови на 27 граѓани кои тука живееле пред 114 години. Од нив два лика

Read More

Во туристичката атракција Safari World во Бангкок, Тајланд, можете да се фотографирате со мајмуни и со други егзотични животни. На посетителите таму им е дозволено да се фотографираат но и да си играат со нив. Една девојка одлучила да се фотографира со орангутани, но не очекувала

Read More