Friday, Sep 25, 2020
HomePosts Tagged "имот"

Една од најатрактивните локации на Скопски пазар, комплексот во населбата Тафталиџе, каде компанијата изгради модерен супермаркет и мини трговски центар со дваесетина дуќани, е заплеткана во постапка за денационализација и судски спорови што траат 15 години. Скопски пазар изминативе месеци се најде во центарот на вниманието

Read More

Специјалното јавно обвинителство на својата нова интернет-страница ги објави обвинителните акти за сите 20 случаи што ги отвори, а кои се поврзани и кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Единствено, како што може да се види, не е објавена содржината на обвинението за случаите „Таргет“ и „Тврдина“. Во

Read More

По поднесеното барање на СЈО, судија на претхода постапка од Основен суд донел решение за замврзнување на имотот кој е во целосна или доминантна сопственост на бизнисменот Сеад Кочан, обвинет во случајот „Труст“. Според неофицијални информации, судот се уште писмено не го известил Кочан, но го

Read More

Извршителка во Штип се обидела преку измама да изнуди пари. Кривична пријава е поднесена против извршителката од Штип која ставила на продажба недвижен имот со вредност од околу 106 илјади евра, а вредноста на извршувањето иснесувало околу 40 илјади евра. Извршителката е осомничена дека го

Read More

Блиски роднини на легендарната кралица на Ромската песна, Есма Теодосиевска, ќе се борат за нејзниот имот, кој што според тестаментот, таа и го оставила на Република Македонија - пишува Фокус. Пред неколку дена, во емисија во радио Слободна Македонија, блиската соработничка и претседателка на хуманитарното

Read More

Вчера се отвори тестаментот на Есма Реџепова Теодосиевска, во кое јасно и гласно стои дека сиот имот ѝ го подарува на државата, изјави за Програмата Гласот на народот на Радио Слободна Македонија, Зорана Костовска, најблискиот соработник на Есма Реџепова Теодосиевска. Костовска вели дека Кралицата на ромската

Read More

Наскоро во Белград ќе биде одржан состанок за поделбата на имотот на поранешна СФРЈ на која претставниците на државите од поранешна Југославија ќе разговараат за поделбата на 51 имот, вреден повеќе од 110 милиони долари, најавил генералниот секретар на српското МНР, Вељко Одаловиќ, пренесува РТС.

Read More

Истрагата за случајот „Транспортер“ во кој првоосомничен е градоначалникот на Битола, Владимир Талески стигна и до Хрватска. Специјалното обвинителство добило сознанија дека Талески поседува куќа на море, по што оваа институција испратила барање до хрватските институции да проверат дали на име на Талески постои имот

Read More

Хрватска во најновиот круг на враќање на дипломатските и конзуларни претставништва на поранешна Југославија ќе преземе недвижен имот вреден десетици милиони долари. лоциран во африканските земји Тунис, Кенија, Мадагаскар и во Алжир. - За преземањето ќе се договориме билатерално. Договорот ќе биде постигнат пред примопредавањето, што

Read More

Собранието на доверители на рудниците „Злетово“ и „Тораница“, кои се во стечај, денеска во штипскиот Основен суд одлучи да ја прифати понудата на бугарската компанија „Минстрој“ за купување движен и недвижен имот неопходен за производството на олово-цинковата руда. Новиот концесионер на двата рудника „Минстрој“ на електронската

Read More