Tuesday, Apr 23, 2024
HomeГИГА БАЈТХај тек (Page 6)

Откриен е нов метод со кој корисниците може да бидат следени на интернет, а тоа е преку карактеристиките на батеријата на телефоните или таблетите. Сите батерии користат HTML5 Battery Status API софтвер кој го открива капацитет на полнењето, потоа издржливоста, па дури и времетраењето до следното

Read More

Научете како сами да си направите 3D холограм. За оваа намена ви е потребна проѕирна пластика. Само погледнете го видеото и следете ги внимателно инструкциите на YouTube-рот „Mrwhosetheboss“ - запазете ги димензиите на парчињата, кои потоа треба да ги залепите со селотејп или било што,

Read More

Огненото оружје може да се контролира преку компјутер со безжична врска, што претставува совршена мета за хакери. Технолошките експерти го нарекуваат снајперот Tracking Point 750 - глупост на годината, но сепак ова е навистина важно. Рунда Сандвик и Мајкл Огер потрошиле 26.000 долари за два модела

Read More

Во ИТ индустријата се повеќе има квалитетен женски кадар со талент за програмирање и креирање на кодови, апликации и програми. Но, очигледно стереотипите се уште постојат и за оваа професија се мисли дека најчесто е отстапена на мажи со големи очила, несмасни потези и слаби

Read More

Кинеската компанија сака да биде број еден на глобално ниво и во своето портфолио нуди смартчасовници и смартфони. Со оглед на ниските цени на продуктите, компанијата од No.1 очигледно ја очекува светла иднина. No.1 Watch е сега во фокусот на вниманието, кој може да се

Read More

Наскоро ќе можете да уживате во благодетите кои ги нудат selfie фотографиите во една поинаква свера. На крајот од оваа година „Мастеркард” ќе започне со тестирање на нова технологија на препознавање на лицето како средство за идентификација на личноста која извршила купување. Овој тип на услуга ќе

Read More

Google промовираше нова опција за гласовно диктирање на инстант пораки на најпопуларните сервиси за допишување како WhatsApp, Viber, WeChat, Telegram и NextPlus. Опцијата се активира со зборовите Ok Google send a Viber message по што го наведувате името на контактот, а пораките мора да бидат

Read More

Rovio во последните две години не успеа да лансира голем хит како оригиналната Angry Birds со повеќе промашени франшизи, па затоа реши да се врати на основите и да го претстави официјалното продолжение со истиот „филинг“ на заразност при поминување на нивоата и добивање на максимален

Read More

Facebook го промовираше своето прво беспилотно летало Aquila кое има распон на крилата како и кај Боинг 777, а тежи помалку од автомобил. Aquila ќе може да се одржи во воздух повеќе месеци со напојување преку соларни панели, а целта да достави интернет на тешко

Read More

Откако Google ја купи компанијата WordLens, во својата Translate апликација пред шест месеци ја вгради можноста за препознавање и преведување на физички знаци или зборови. Апликацијата функционира многу едноставно. На пример, ако се наоѓате во Шпанија и не го разбирате нивниот јазик, апликацијата ви преведува од

Read More