Saturday, Oct 24, 2020
HomePosts Tagged "оружје"

Водач на толпа и поседување огнено оружје се делата за кои Обвинителството го товари Игор Југ како дел од толпата која влезе во Собранието на 27 април. „Макфакс“ повикувајќи се на извори блиски на истрагата, неофицијално дознава дека неколку пратеници, министри – сегашни кандидати за градоначалници,

Read More

Во новата систематизација на ЈП „Водовод и канализација“ – Скопје, која е во фаза на усвојување, за работното место оператор на пумпени станици на кои им се повлече оружјето, кое патем беше старо и неупотребливо, не е утврдено да поседуваат и користат оружје, од причина

Read More

Воено-безбедносната агенција на Србија (ВБА) запленила на југот на Србија големо количество оружје кое требало да биде префрлено во Македонија, пишува српскиот весник „Блиц“ во денешното издание, повикувајќи се на извори во ВБА. Весникот вели оти се претпоставува дека оружјето било наменето за припадници на

Read More

Пет лица се уапсени денеска на неколку места во Франција, при што е запленето и оружје од страна на анти-терористичките сили на Франција, кои стравуваа од можна насилна акција, јавија повеќе француски медиуми, повикувајќи се на судски извори блиски до истрагата. Како што пренесува дописникот

Read More

Претседателот на СУТКОЗ Дарко Димовски денеска обелодени документи кои укажуваат дека директорот на ЈП Водовод и канализација Александар Атанасов, своеволно, без претходно одобрување од Министерството за внатрешни работи наредил повлекување на оружјето кое се користи за обезбедување на стратешките објекти на водоводната мрежа. - Несоодветниот и

Read More

Двајца жители на тетовско Старо Село биле приведени од тетовската полиција откако во видливо алкохолизирана состојба вооружени со пиштоли што нелегално ги поседувале и лажно претставувајќи се како инспектори во МВР побарале пијалоци и ги легитимирале гостите во угостителски објект во селото Копанце, информира портпаролот

Read More

Американското нуклеарно оружје чувано во Турција во близина на сириската армија, наскоро ќе биде преместено во Романија, пренесува денес бриселски EurAktiv повикувајќи се на неколку извори. Официјален Вашингтон досега ги нема ниту потврдено, ниту негирано овие информации, но од Американците е најавен одговор, додека пак Романците

Read More

Силна експлозија се случила денес во фабрика за оружје во Азербејџан и многу луѓе останале затворени внатре во фабриката, пренесуваат локалните медиуми. После експлозијата избил и пожар. „Азери вести“ пренесуваат дека фабриката припаѓала на Министерството за одбрамбена индустрија на Азербејџан. Еден сведок за агенцијата „Риа

Read More

Вчеравечер околу 22:15 часот во с.Сарај-Скопје, во УО„Шеши“, дошле четири засега непознати лица од кои едно лице вооружено со пиштол, а друго со нож и по кратка вербална расправија со двајца гости во ресторанот, едно од лицата со ножот го пробол Р.Н. (1994) од с.Сарај-Скопје,

Read More

Хит комичарката Ејми Шумер која никогаш нема влакна на јазикот повторно стана дел од дебатата за поголеми контроли на оружјето во САД, особено нелегалната продажба и илјадниците жртви секоја година. На националниот ден за борба со оваа појава, Шумер објави слика каде е полугола со

Read More