Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "ИТ"

Еден краток исечок од хорор филмот "It" , базиран на романот на Стивен Кинг во 1986 година, ќе предизвика чувство на пецкање по телото. Приказната за една група на деца кои тероризираат еден кловн со име Пенивисе. премиерата треба да биде во септември, а веќе сега

Read More

Семос Едукација, петта година по ред доделува Microsoft и Cisco стипендии во вредност од 1605 евра односно 1670 евра наменети за студенти и невработени лица кои сакаат да го искористат летото за стекнување на нови знаења и да ги зголемат своите можности за вработување. Стипендиите

Read More

Во организација на Microsoft во Сиетл се одржа 8-от Форум на интернет индустриите на Кина и САД на кој присуствуваа најголемите технолошки гиганти, а нивни главен гостин беше Кси Џиnпинг, претседателот на Кина. На едно место се најдоа најмоќните луѓе од IT индустријата како Сатја

Read More

Во ИТ индустријата се повеќе има квалитетен женски кадар со талент за програмирање и креирање на кодови, апликации и програми. Но, очигледно стереотипите се уште постојат и за оваа професија се мисли дека најчесто е отстапена на мажи со големи очила, несмасни потези и слаби

Read More

„Форбс“ го објави списокот на стоте најбогати бизнисмени во секторот на високите технологии. Основачот на „Мајкрософт“ сосема очекува се наоѓа на врвот на листата, чие богатство се проценува на 79,6 милијарди долари, а 13 проценти од нив се вложени во акции во „Мајкрософт“. На второ место е основачот

Read More