Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "google"

Глобалниот интернет пребарувач „Google“ денес својата почетна страница им ја посвети на параолимпијците. Параолимписките игри, 15 по ред, ќе започнат вечерва во Рио Де Женеиро и ќе траат до 17 септември. На игрите во Рио ќе учествуваат повеќе од 4.300 спортисти од 176 држави, во

Read More

Google го објави Android 7.0 Nougat со поддршка за Huawei Nexus 6P, LG Nexus 5X, Motorola Nexus 6, HTC Nexus 9, Asus Nexus Player, Google Pixel C и General Mobile 4G. Android 7.0 Nougat има опции за повеќе јазици, 72 нови емоџија, multi-window функционалност, опција за

Read More

iPhone со iOS и Google со Android оперативните системи се апсолутни владетели на софтверскиот мобилен пазар, затоа што BlackBerry и Windows мобилните платформи се на работ на умирање, тоа се коментира на интернет. Во 2015 година Windows држеше 2,5% од пазарот на смартфони, додека BlackBerry беше

Read More

Google објави нова опција за подесување на приватноста, со чија помош корисниците на едно место можат да пронајдат се што Google бележи за нивните активности на интернет. На страницата My Activity имате детален преглед за се што се правеле на Google и неговите сервиси. Таму

Read More

Откако „Гугл“ лани ја покрена програмата Андроид секјурити ревардс, подели над 550.000 американски долари на сметки на 82 лица кои успеале да најдат безбедносни пропусти во најраширениот оперативен систем на пазарот. На пример, најуспешниот „ловец на багови‟ успеал да заработи 75.750 долари, бидејќи пронашол 26 безбедносни

Read More

Според годишниот извештај објавен синоќа, Google го престигнал Apple и го истиснал од врвот на листата на највредните светски трговски марки, пренесува агенцијата DPA. Според податоците од студијата „BrandZ“ којашто ја изработила компанијата за истражување на пазарите „Millward Brown“, во која се наведени стоте најдобри

Read More

Според извештаите, околу 100 инспектори утрово влегле во канцелариите на Гугл во центарот на Париз. Извори блиски до истрагата за тамошните медиуми изјавиле дека во досието направено уште во февруари француската даночна управа побарува околу 1,6 милијарди евра даночен долг од Гугл. Системот на плаќање данок

Read More

По речиси три години макотрпен развој, менување на тимови и проект менаџери, па се до неколку одложување Google конечно оваа есен ќе биде подготвен да им го достави првиот модуларен смартфон Ara на деволеперите чија задача ќе биде да ги тестираат сите негови можности и

Read More

Google сака да прерасне и во сериозен автомобилски гигант со првата серија на целосно автономни возила кои самите се управуваат, потоа со нови технологии за избегнување на судири и инстант кочења во аларманти ситуации, како и најновата идеја за спасување на човечки животи. Google поднесе патент

Read More

Европската Унија поведе нова антимонополска постапка против Google кој на мобилниот оперативен систем Android однапред ги поставува своите сервиси и услуги како Maps, YouTube, Chrome, Play Store, Keep и останатите апликации за сметка на други конкуренти кои го немаат истиот пристап и можност за развој. Google

Read More