Saturday, Mar 25, 2023
HomeГИГА БАЈТХај тек (Page 3)

Холандскиот стартап VanMoof креираше нов модел на електричен велосипед Electrified S кој има далеку подобар дизајн и конструкцијата е многу поприродна со традиционалните велосипеди со тоа што сите делови за електричниот мотор од 250 вати, батеријата и конекциите се подобро вклопени и не додаваат на

Read More

Експерименталниот авион на соларен погон, „Солар импулс 2“, денеска слета во Њујорк, во последната фаза од својот пат околу светот. Авионот од швајцарско производство прелета над Статуата на слободата и влезе во градот пред да слета изутринава на њујоршкиот меѓународен аеродром „Џон Ф. Кенеди“. „Солар импулс

Read More

Тим Кук при денешната посета на Индија се сретна со премиерот Наренда Моди и голем број на високи функционери и бизнисмени за да разговара за присуството на Индија во оваа земја во развој. Првите детали велат дека претстојниот Apple VR ќе се произведува токму во

Read More

Македонскиот тим успеа да го освои првото место на глобалниот натпревар НАСА спеј ап челинџ. Според резултатите нашиот тим со 48.195 гласови убедливо водеше пред останатите тимови. Сега на ред е официјална верификација на резултатите од НАСА. Откако и официјално ќе се потврди, тројцата средношколци Филип

Read More

Xiaomi наскоро ќе лансира нов Mi Drone кој ќе има моќна камера за снимање на 4K HD видеа, а ќе може да се управува и од специјализирана апликација за смартфон. Засега шпекулациите тврдат дека Mi Drone ќе биде нешто поскап со цена од 500 долари,

Read More

Google сака да прерасне и во сериозен автомобилски гигант со првата серија на целосно автономни возила кои самите се управуваат, потоа со нови технологии за избегнување на судири и инстант кочења во аларманти ситуации, како и најновата идеја за спасување на човечки животи. Google поднесе патент

Read More

Pilot е нов иновативен апарат со слушалка кој обезбедува симултан превод при разговор и засега може да преведува четири светски јазици, англиски, француски, италијански и шпански, а има амбиции да додаде и словенски јазици и многу други. Замислата на Pilot е идентична како и во научно-фантастичните

Read More

LG ќе ја проширува Friends програмата на додатоци за LG G5 со нова акциона Action CAM LTE камера која ќе може да снима со 4K HD резолуција, а видеата ќе може директно да ги стримате во живо на YouTube. LG Action CAM LTE располага со 12.3

Read More

Во одлична атмосфера во хотел Русија во присуство на бројни гости и претставници на Huawei, беше промовиран новиот и долгоочекуван Huawei P9. Ова е првиот паметен телефон кој соработува со светскиот култен бренд Leica. P9 има двојна камера со што фотографирањето кај паметните телефони од сега

Read More

Тројца средношколци и еден студент на ФИНКИ, успеаја да се пласираат помеѓунајдобрите 25 тимови на „Space App“ предизвикот на НАСА. Доколку победат, тие ќе присуствуваат на лансирањето на ракета на Флорида, а нивната идеја за лесно управување со дронови ќе се реализира. „NASA Space Apps Challenge“

Read More