Tuesday, Oct 3, 2023
HomePosts Tagged "дрон"

The Dronestagram social network  ја објави листата од најубави фотографии за 2017 година. Учесниците се натпреваруваа во 4 категории: Nature, Urban, People и Creativity. Погледнете ги победничките фотографии. Категорија: Nature #1 фотогра : jcourtial #2 фотограф: Calin Stan #3 фотограф: Florian Категорија: Urban #1 фотограф: bachirm #2 фотограф: alexeygo #3 фотограф: luckydron Категорија: People #1 фотограф: Martin Sanchez #2 форограф: helios1412 #3

Read More

Навивачи на фудбалскиот тим Шкупи од Чаир најверојатно стојат зад летањето на дронот на кој е закачено знамето со карта на Голема Албанија. Денес дронот со Голема Албанија прелета и во Чаир каде се играше натпревар со Вардар во Првата македонска фудбалска лига, па се очекува

Read More

Тим од научници од Универзитетите во Бристол и Кембриџ, со дрон снимиле ерупција на вулканот Фуего во Гватемала. Ова е прва вулканска ерупција снимена на ваков начин, а дроновите им овозможиле на научниците да ја измерат температурата, влажноста и останатите термички параметри во вулканските облаци. Овој

Read More

Пентагон излезе со официјално соопштение во кое тврди дека со дрон е убиен Хафез Саид Хан, лидер на ограноците на Исламска Држава во Пакистан и Авганистан, задолжен за координирање и извршување на терористички напади и регрутирање на нови борци за фронтот во Сирија. Авганистанскиот амбасадор во Пакистан

Read More

Џихадистите на ИСИС и официјално потврдија дека загинал Омар ал Шишани со алијас Чечен еден од нивните главни водачи задолжен за планирање на воените операции. Агенцијата Амак која е поврзана со Исламската држава, објави дека Омар ал Шишани бил убиен во ирачкиот град Шарка, каде се

Read More

Легендата за Бигфут е многу проширена во Северна Америка и доста често се појавуваат сомнителни снимки на кои се тврди дека сосема „случајно“ е забележано ова големо чудовиште. Најновата доаѓа од планинскиот предел на Ајдахо каде се забележува како „Бигфут“ трча да се засолни во густата

Read More

Туристи во „Заливот на ајкулите“ успеаја да снимат импресивно видео со дрон од јато на тигрести ајкули кои целосно растрнуваат Грбав кит. Оваа локација во Австралија е една од најбогатите со големи морски животни и ваквите глетки не се ретки.

Read More

Лидерот на авганистанските талибанци мула Ахтар Мансур е убиен во напад на американско беспилотно летало, изјави талибанскиот командант мула Абдул Рауф. Тој истакна дека Мансур е убиен во петокот доцна вечерта во погранична област меѓу Авганистан и Пакистан. Канцеларијата на авганистанскиот претседател Ашраф Гани потврди

Read More

Xiaomi наскоро ќе лансира нов Mi Drone кој ќе има моќна камера за снимање на 4K HD видеа, а ќе може да се управува и од специјализирана апликација за смартфон. Засега шпекулациите тврдат дека Mi Drone ќе биде нешто поскап со цена од 500 долари,

Read More

Кој би помислил дека отсега ќе имате и дрон на кој може да монтирате моторна пила, ние останавме без коментар кога го видовме овој фински дрон. Killerdrone може да се управува со далечински управувач, кој е вистинско ремек дело за шумарите. Killerdrone е многу корисен дрон

Read More