Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "Чешка"

Амбасадорот на Чешка во Македонија, Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „шкода“, во вредност од околу еден милион евра. Спасовски истакна дека за време на мигрантската криза Чешка дала „извонреден придонес за зајакнување

Read More

Петр Шпеган, алпинист од Чешка, вчера го загубил животот откако, околу 12 часот, паднал од карпите кај тунелите кај Демир Капија, информираат од полицијата. Алпинистот паднал качувајќи се со јаже по карпите десно во кањонот, во тунелите на секторот Малчек Спалчек и починал на самото место.

Read More

Натпреварувачите од Чешка доминираа на првиот ден од Европскиот шампионат во кајак на диви води што се одржува во Скопје од 11 до 14 мај. Чехот Ондреј Роленд победи во трката во Ц1, а двоецот Сучанец ­ Роленд го освои првото место во Ц2. Во К1

Read More

Најмалку еден човек загина во несреќа што се случи во Словачка, а која е настаната поради поплавите во земјата. Инцидентот се случил во селото Оходница во северниот дел на земјата. Уште еден човек е повреден, но без опасност за животот. Двајцата патници биле со автомобил,

Read More

Владата на Чешка донираше 25 полициски возила од марката „шкода јети“ за потребите на МВР, особено во делот на обезбедување на границите. Министерот Чавков примајќи ја донацијата од амбасадата на Чешка се заблагодари бидејќи на граничната полиција и е потребна сета помош за справување со

Read More

Две лица загинаа по пад на хеликоптер на западот на Чешка, соопшти полицијата во таа земја. Портпаролот на регионалната противпожарна служба Стефан Ливинг истакна дека двете загинати лица биле и единствените во хеликоптерот, пренесе АП. Портпаролката на полицијата Хана Стефлова кажа дека хеликоптерот паднал околу 15:30

Read More

Репрезентациите на Хрватска и на Чешка се пласираа во полуфиналето на квалификациските кошаркарски турнири за пополнување на местата на Олимпијадата во Рио. На турнирот во Торино, Хрватите во директен дуел за второто место беа убедливи против Тунис совладувајќи го со 72:52. Хрватска како второ пласирана во

Read More

Хрватските фанови имаа огромна причина за радост на натпреварот против Чешка бидејќи нивните фудбалери водеа со 2 гола разлика и имаа речиси сигурна победа пред да се случи голем пресврт. На неколку минути до крајот дел од навивачите фрлаа пиротехника при што еден редар е

Read More

Фудбалската репрезентација на Шпанија со победа ја започна одбраната на титулата на Европското првенство во Франција. Екипата на Висенте Дел Боске во првото коло од групата Д ја совлада Чешка во Тулуз со минимални 1:0, преку погодокот на Пике во 87 минута од натрпеварот. Бранителот

Read More

Чешкиот претседател Милош Земан ќе дојде во дводневна посета на Македонија при која претседателот Иванов ќе го одликува со орденот „8 септември“ за подобрување на пријателските односи меѓу двете земји и неговото залагање за македонските интереси во Европа. Средбата на Иванов и Земан ќе се

Read More