Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "откажа"

Шестмина млади српски ватерполисти синоќа биле претепани во центарот на Загреб. Како што јавува „Радио Телевизија Србија“, младите спортисти биле членови на ватерполо клубот Партизан и се наоѓале во ресторанот „Мекдоналдс“, каде при напуштањето на локалот биле брутално нападнати од маскирани напаѓачи кои ги тепале

Read More

Поранешната хрватска министерка за надворешни работи Весна Пусиќ денеска ја повлече својата кандидатура за генерален секретар на ОН, јави Хина. Во соопштението на Пусиќ испратено до медиумите, се наведува дека таа се решила на ваквиот потег затоа што по првиот круг на гласање во Советот за

Read More

Граѓанското здружение „Богојавление“ кое десеттина години наназад беше главен организатор на големата црковно-народна манифестација што по повод празникот „Богојавление – Водици“ во Охрид привлекуваше десетина илјади верници и туристи, со соопштение ја извести јавноста дека повеќе нема да избира кум на манифестацијата односно дека организацијата

Read More

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, воопшто не го подигнал и се откажал од дипломатскиот пасош што минатата недела му го додели Минстерството за надворешни работи. Мијалков вели дека причина за тоа е реакцијата на опозициската СДСМ и дел од медиумите. „Дипломатската патна исправа, која согласно

Read More

Kомплексот „Македонско село“, кој се наоѓа на падините на Водно, кај манастирот „Свети Пантелејмон“, нема касмет да доживее официјално отворање. Веќе две години такво нешто се најавува од надлежните лица од Министерството за економија, кои го изградија туристичкиот комплекс, а последен пат во мај најавија

Read More

На Јадранот сепак нема да се буши. Австрискиот нафтен концерн ОМВ одлучи да излезе од проектот за пробни бушотини во Јадранот во Хрватска, потврди австриската новинска агенција, пишува Вечер. - ­Конзорциумот кој се состои од Матарон Оил и ОМВ одлучи да ја врати лиценцата, затоа што

Read More