Monday, Sep 25, 2023
HomeФЕР ПЛЕЈОстанати (Page 5)

Одбојкарската репрезентација на Македонија продолжува со одлични настапи на европска сцена и овој пат ја забележа втората победа на турнирот во Бугарија против Данска со 3:2 во сетови во многу возбудлив натпревар со многу пресврти. Македонија за освојување на турнирот ќе треба да ја совлада

Read More

Дурекс ќе го организира третиот по ред турнир во одбојка на плажа. Настанот ќе се одржи на 25ти и 26ти јуни во Бекјард лаунџ бар што е дел од скопското средно училиште „Јосип Броз Тито“. За да се пријавите на овој турнир потребен ви е тим

Read More

Како што обвинуваат од здружението за заштита на животните, Анима Мунди,  изживувањето со животните во стационарот Вардариште не престанува и, и понатаму се убиваат кучиња со едностран заклучок дека се агресивни. Тие додаваат дека сакаат да ја преземат грижата за кучињата и правно да одговараат

Read More

Викендов, на 14-ти и 15-ти мај, во Градскиот парк во Скопје, ќе се одржи Третиот по ред Скопски цветен фестивал. Фестивалот ќе започне со цветно дефиле на учениците од нижите одделенија и велосипедисти од неколку велосипедски здруженија. Во двата фестивалски дена ќе се одржат креативни

Read More

После 2 години конструкција, германска компанија изработи робоот способен пасивно да ве придружува во пинг-понг. Под пасивно се мисли дека едина работа која роботот не може да ја направи е да сервира! Роботот под име „UHTTR-1“ е изработен во исто време со роботот на компанијата „Kuka“,

Read More

Без разлика дали планирате банџи скок од некој облакодер или пак скуба низ подводни пештери, љубителите на екстремните и адреналински спортови се спремни да го „истенчат“ својот новчаник. Ова се дел од тие спортови кои помалку или повеќе ќе ви го олеснат новчаникот. Банџи џампинг од

Read More

Започна турнирот "Cliff Diving World Series" на "Red Bull"! "Red Bull" го вклучи мостарскиот мост во "Cliff Diving World Series" турнеја. Оваа година Мексиканецот Џонатан Паредес направи нешто неверојатно и точно на својот 26-ти роденден со сензационалниот скок победи на натпреварот, кој компанијата го организира со идејата за

Read More

Во Крушево денеска започнува 19-то Предевропско првенство во змејарство во организација на Воздухопловната федерација на Македонија и клубот „Крос Кантри“ од Охрид. Првенството ќе трае до 23 август, со над 80 претставници од речиси сите евrопски држави, а Македонија ќе биде претставена со двајца пилоти

Read More

Македонската одбојкарска репрезентација го загуби финалето од Словенија во Европската лига со 3:0 во сетови или 25:21, 25:20 и 25:17 по поени со што се срушија надежите дека ќе освојат злато во ова силно натпреварување. Словенците кои се редовни учесници на европските првенства одиграа многу

Read More

Македонските одбојкари ја продолжуваат фантастичната серија на натпревари и со 3:0 во сетови ја совладаа Естонија за историски пласман во финалето на Европската лига каде ќе се судрат со Словенија за титулата. Одбојкарите се несопирливи со ангажираноста, посветеноста и истрајноста и покрај сите проблеми кои

Read More