Saturday, Apr 4, 2020
HomePosts Tagged "Тур де Франс"

Тур де Франс е најпрестижната трка со велосипеди во светот. Која за прв пат беше одржана во далечната 1903 година, така што има традиција од 114 години. Овогодинешниот Тур де Франс е 104-та по ред. Трката започнува на 1 јули, во германскиот град Дизелдорф, традиционално

Read More

Полицијата во Франција, утрово околу 8 часот отворила оган кон автомобил што се обидел да ги сруши барикадите поставени за завршната фаза на Тур де Франс во Париз. Автомобилот, рено твинго, успеал да избега, а возачот и совозачот во него поминале неповредени откако полицијата припукала во нив

Read More

Двократниот шампион на Џиро д Италија, Иван Басо, ја напушти престижната велосипедска трка откако му беше дијагностициран рак на тестисите. Веста ја соопшти самиот велосипедист на пресконференцијата на неговиот тим Тинков - Саксо. На уролошкиот преглед кој го направил Басо се покажало дека има тумор на

Read More