Tuesday, Apr 7, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈОстанати (Page 3)

Сергеј Лукјанов од Русија пропешачил 18.270 километри за да дојде во Рио де Жанеиро на Олимписките игри. Тој на својот пат поминал низ повеќе континенти, а во просек секој ден поминувал помеѓу 50 и 60 километри. Неговото патување трае веќе 17 месеци. - Во просек се

Read More

Марко Блажевски вчера во квалификациите на Олимписките игри во Рио исплива време – 2:02.54 минути, што е за 44 секунди подобро од неговиот рекорд поставен пред помалку од еден месец во Гронсборо (2:02.98 минути). Во оваа дисциплина беа пријавени 30 пливачи, а Блажевски го освои

Read More

Џудистката Мајлинда Келменди ќе влезе во историјата на својата земја како првата медалистка и тоа со освоен златен медал на дебитирањето на Косово на Летните олимписки игри кои се одржуваат во Рио. Мајлинда Келменди во категоријата до 52 килограми ја совлада репрезентативката на Италија, Одета

Read More

Македонската олимписка делегација во која има шестмина спортисти ја предводеше младата пливачка Анастасија Богдановски, заедно со пливачот Марко Блажевски , џудистката Катерина Николоска, стрелачката Нина Балабан и атлетичарите Дрита Исљами и Ристе Пандев кои ќе ги бранат боите на Македонија во Рио. Спортистите беа придружувани од

Read More

Македонските олимписки натпреварувачи пристигнаа во големиот бразилски град Рио каде во петок со летната Олимпијада. Подобрување на личните и државните рекорди е целта на пливачите Марко Блажевски и Анастасија Богдановски, џудистката Катерина Николоска, стрелачката Нина Балабан и атлетичарите Дрита Исљами и Ристе Пандев. Катерина Николовска

Read More

Гаурика Синг со само 13 години и 255 дена ќе биде најмладата учесничка на Летните олимписки игри во Рио кои започнуваат за неколку дена. Таа поседува неколку државни рекорди на Непал, а го преживеала страшниот земјотрес кој однесе 9000 жртви. Таа ќе настапи во квалификациите во

Read More

Македонскиот маратонец во пливање Томи Стефановски (44) го освои третото место на трката во Сен Жан во Канада во рамки од Гран-при серијата на ФИНА. Патеката долга 32 км., македонскиот маратонец ја преплива со време од 6:39.28,48 часа и повторно се искачи на подиумот на престижната

Read More

Русинот, Фјодор Коњухов денеска го собори светскиот рекорд во патување околу светот со балон, облетувајќи го светот за нешто повеќе од 11 дена, по што безбедно се спушти во Австралија, соопштија локалните власти. Контролорот на летот, Џон Валингтон рече за медиумите дека Коњухов слетал 160 километри

Read More

Атрактивниот екстремен спорт овие два дена ќе го одбележи новиот Параглајдинг куп во прецизно слетување покрај Мавровскотп езеро. Параглајдеристите освен што ќе можат да ги покажат своите вештини во полетување и слетување ќе имаат прилика да уживаат во прекрасниот пејсаж, а на самиот дводневен настан

Read More

Атлетичарките на Русија и дефинитивно ќе останат без учество на Олимписките игри кои оваа година ќе се одржат во Рио, откако нивната суспензија беше потврдена од страна на Спортскиот арбитражен суд во Лозана.Судот за арбитража во спортот ја потврди суспензијата од ИААФ. Игрите во

Read More