Tuesday, Apr 7, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈОстанати (Page 2)

Македонската спортско качувачка репрезентација заминува во Париз, каде што од 14 до 18 септември ќе учествува на Светското првенство во спортско качување. Македонија ќе учествува со тројца натпреварувачи. Васил Тасевски, Ванчо Наунов и Виктор Трповски ќе земат учество во две различни дисциплини: Водство и Болдер. Во салата

Read More

Американскиот спортист Колин Каперник, играч на клубот Сан Франциско во Националната фудбалска лига (НФЛ), американска верзија на рагби, одби да стане при интонирањето на химната на САД, протестирајќи против расната политика во земјата. Пред секој натпревар на НФЛ се интонира американската химна, но на последниот меч

Read More

Оливера Наковска-Бикова и Ванчо Каранфилов како македонскит претставници на претстојните параолимписки игри во Рио се надеваат на повторување на успехот од Лондон и можеби освојување на нови медали иако првенствено се насочени кон остварување на добар пласман. Во изминатите две децении, нашето спортско стрелаштво е најтрофејниот

Read More

Славниот српски актер Никола Којо го искоментира успехот на српските ватерполисти во Рио, кои во финалето ја победија Хрватска, но и фотографијата со двајцата селектори која го обиколи регионот. Фотографијата како пријателски се прегрнуваат Дејан Савиќ и Ивица Туцак наиде на многу позитивни коментари, но имаше

Read More

Репрезентацијата на Србија е новиот олимписки првак во ватерполо откако во вечерашното финале славеше над досегашниот шампион Хрватска со убедливи 11-7. Србите многу слабо ги почнаа овие Олимписки игри, забележаа две реми и еден пораз, но заиграа најдобро кога беше најпотребно, па без премногу мака

Read More

Нашиот Томи Стефановски е победник на јубилејниот 30-ти Меѓународен пливачки маратон што се одржа денеска на Охридското Езеро. Втор целната линија ја мина македонскиот маратонец Евгениј Поп-Ацев, но поради неправилно минување на последната бова тој е дисквалификуван, така што второто место му припадна на Едуардо

Read More

Одбојкарките на Србија и Кина ќе се борат за олимпиското златото во Рио. Репрезентација на Србија направи големо изненадување на олимпискиот турнир, откако во четвртфиналето ја елиминираа Русија, актуелниот европски шампион, а во полуфиналето беа подобри од светскиот првак репрезентацијата на Соединетите Американски Држави. Во неизвесен

Read More

Осумнаесет натпреварувачи од кои девет мажи и девет жени во сабота точно на пладне ќе влезат во водите на Охридското Езеро, како учесници на јубилејното, 30-то ред издание на Охридскиот пливачки маратон – најголемата меѓународна спортска манифестација во земјата. Охридскиот маратон, што се одржува во организација

Read More

Ватерполо репрезентациите на Црна Гора и на Србија изборија пласман во полуфиналето на ватерполо турнирот на Игрите во Рио, елиминирајќи ги првопласираните селекции од групите Унгарија и Шпанија. Во првото четвртфинале Црна Гора по изведувањето пенали ја победи Унгарија. Во регуларниот дел натпреварот заврши 9:9, а

Read More

Најдобриот пливач во историјата, Мајкл Фелпс, освои ново злато со штафетата на САД во трката на 100 метри мешано и за перфектен крај на кариерата со време од 3:27.95 минути што е нов Олимписки рекорд. Втори останаа Британците со време 3:29.24 минута, а трети Австралијците

Read More