Friday, Apr 3, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈОстанати(Видео): Параолимпиец трчаше побрзо од олимпискиот првак

(Видео): Параолимпиец трчаше побрзо од олимпискиот првак

paraolimpijac-640x360

Алжирецот Абделатиф Бака направи неверојатен подвиг на Параолимписките игри кои се во тек во Рио де Женеиро во дисциплината на 1.500 метри. Имено, во финалето Бака (22), со резултат 3:48,29 стана нов светски рекордер на Параолимписките игри и е нов Параолимписки шампион во категоријата Т13. Тоа “Т” се однесува на спортисти кои настапуваат на патеката, а 13 е трета категорија за слепи лица и лица со оштетен вид. Тоа што е нереално и најневеројатно е дека Алжирецот со овој резултат е подобар и од оној на американецот Метју Сентровиц (3:50,00), со кој го освои златниот медал минатиот месец на Олимпијадата во Рио. Доколку се тркаше против Параолимпиецот, Сентровиц ќе останеше без злато.